28/11/15

8η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Κολοσσό Ρόδου 89-86

Σε ένα ματς που είχε δραματική εξέλιξη, τα Τρίκαλα νίκησαν τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 89-86. Ψύχραιμος στις βολές ο Ντάουελ στο τέλος, άστοχος ακολούθως σε τρίποντο ο Λιούις.
Για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις νίκες, καθώς επικράτησαν στο γήπεδο τους επί του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 89-86, σε ένα μας που που είχε δραματική εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης:
Ο Τ. Ρόμπινσον ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους, όντας "εκτελεστής" από την περιφέρεια με 5/7 τρίποντα.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Ρέλφορντ έκανε λάθος στην επαναφορά για τον Κολοσσό, με τον Ντάουελ ακολούθως με βολές να διαμορφώνει το 89-86 για τα Τρίκαλα. Στα εναπομείναντα 8'' πριν το τέλος, ο Λιούις με τρίποντο προσπάθησε να στείλει το ματς στη παράταση, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα Τρίκαλα κατάφερα να κερδίσουν το ματς, αν και είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (11/20).
Το ματς:
Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 2-10 στο σκορ με τους Λαρεντζάκη και ΜακΓκί, αλλά στη συνέχεια τα Τρίκαλα αντέδρασαν, με τον δραστήριο Κόντζερ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 16-14 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-23, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (23-23).
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να έχει μάχες σώμα με σώμα, με τον Μανωλόπουλο με τρίποντο και τον Λαρεντζάκη να φέρνει τον Κολοσσό στο +5 (34-39) στο 16'. Ο Ντάουελ έφερε το σκορ στα ίσα (42-42), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τα Τρίκαλα να προηγούνται στο ματς με σκορ 49-45, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ρόμπινσον με 15 πόντους (3/5τρ).
Στη τρίτη περίοδο, οι Ντάουελ και Κόντζερ έφεραν τα Τρίκαλα στο +7 (59-52), ενώ ο "καυτός" Ρόμπινσον με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-57 (+9) στο 28'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 72-62. Στην τελευταία περίοδο, με νέο τρίποντο του Ρόμπινσον, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με +11 (73-62) στο 32', αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 79-77 στο 37' με τον Ρέλφορντ.
Ο Σόκο έδωσε και πάλι απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του (84-77), αλλά στο 38' ο Άχονεν μείωσε σε 84-81 με τρίποντο. Το παιχνίδι είχε εξέλιξη... θρίλερ μέχρι το τέλος, με τον Λιούις με τρίποντο στα 13'' πριν τη λήξη να φέρνει το σκορ στα ίσα (86-86). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Ντάουελ ευστόχησε στις βολές στα 8'' πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 89-86, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς στη συνέχεια ο Λιούις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων ώστε να στείλει το ματς στη παράταση,
Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86.
Ανά δεκάλεπτο: 23-23, 26-22, 21-17, 19-24.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ 14, Σοκό 11, Τσιλούλης, Κόντζερ 14, Τινγκ 11, Κάντουγκαν 9, Τσιάρας 5, Καλλές, Ρόμπινσον 23, Βαριτιμιάδης 2.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 19, Λιούις 19, Σαλούστρος 7, Μανωλόπουλος 14, Ντέιβις, Γεωργαλλής, Άχονεν 7.