30/1/16

15η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Απόλλων Πατρών 60-54

Ο Κολοσσός νίκησε τον Απόλλωνα και στην Ρόδο με 60-54, σε ένα ματς που έλεγξε τον ρυθμό, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο δίλεπτο.
Για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Κολοσσός νίκησε τον Απόλλωνα στην Ρόδο με σκορ 60-54. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στην αναμέτρηση. Προηγήθηκαν με +10 (43-33) στο 26', οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-52 στο 38', αλλά στο τέλος οι νησιώτες έδειξαν χαρακτήρα στην επίθεση, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.  Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τον Κολοσσό επί του Απόλλωνα, καθώς οι Ροδίτες στον πρώτο γύρο είχαν πάρει "διπλό" (58-74) μέσα στην Πάτρα.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Ο Γουίλ Ντέιβις ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το παιχνίδι μετρώντας 11 πόντους (4/6δ) και 8 ριμπάουντ.

Ο αριθμός του αγώνα:

Ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 ασίστ και 6 λάθη στην αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι 11 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο Βεργίνης με τρίποντο μείωσε σε 56-52, οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός έδειξε χαρακτήρα στην επίθεση. Στα 39'' πριν το τέλος, ο Άχονεν διαμόρφωσε το καθοριστικό 60-52.

Το ματς:

Η Πάτρα στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκε με 3-7 στο σκορ, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 11-7 στο 6', ύστερα από τρίποντο του Λίντεν, μετρώντας ένα 8-0 σερί. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν άστοχες, με το σκορ να έχει "κολλήσει" στο 11-7, με το 11-0 να είναι το σκορ της περιόδου, ύστερα από τρίποντο του Πάλμπλαντ. Ο Λαμπρόπουλος αποχώρησε τραυματίας για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντίλαρντ να μην παίζει, όντας εκτός αποστολής.
Στπ δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός με ένα σερί πόντων προηγήθηκε με +6 (24-18) στο 15', ύστερα από τα τρίποντα του Μανωλόπουλου, με τουν Μέιερ ακολούθως να μειώνει σε 24-22 με τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες δοκίμαζαν συνεχώς σουτ από την περιφέρεια, με τον Λαρεντζάκη στο 18' να φέρνει τους Ροδίτες στο +8 (30-22).  Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-26, έχοντας 11 ασίστ και μόλις 2 λάθη στο πρώτο 20λεπτο, με την Πάτρα να έχει πάρει την μάχη των ριμπάουντ (25-16).
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, φτάνοντας στο +8 (34-26) με τρίποντο του Λιούις, ενώ στο 26' ο Λαρεντζάκης πήρε.... φωτιά, καθώς με σουτ και ακολούθως με έμμεσο τρίποντο, έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, στο +10 (43-33). Ο Απόλλων μείωσε σε 45-40, λίγο πριν το τέλος της περιόδου, με το 46-41 να είναι το σκορ του παιχνιδιού στο 30'.
Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο της αναμέτρησης, ο Σάντλερ για τον Απόλλωνα μείωσε σε 50-46 στπ 32', αλλά στη συνέχεια ο Μανωλόπουλος έφερε τον Κολοσσό και πάλι στο +8 (54-46) στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν με τρίποντα, αλλά δεν έβρισκαν στόχο, με τον Βεργίνη στο 1'52'' πριν το τέλος να μειώνει σε 56-52. Στο 1'15'' πριν την λήξη, ο Μέικερ σημείωσε ένα πολύτιμο καλάθι για τους γηπεδούχους (58-52), ο Μέικερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Άχονεν στη συνέχεια με σουτ  (60-52, στα 39'' πριν την λήξη) να δίνει "τέλος" στις ελπίδες των Πατρινών. Οι Ροδίτες στο τέλος πήραν τη νίκη με 60-54
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-41, 60-54.
Ανά δεκάλεπτο: 11-10, 20-16, 15-15, 14-13.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Λίντεν 3 (1),  Ρέλφορντ 6 (1), Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 10, Μανωλόπουλος 12 (2), Ντέιβις 11, Άχονεν 2, Λιούις 7 (2).
Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Παλμπλαντ 8 (2), Μέιερ 12 (3), Σάντλερ 9 (1), Γουντς 6, Βεργίνης 10 (3), Τζαβάρα 2, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος.