31/1/16

16η Αγωνιστική Α1 : Αρκαδικός - Ολυμπιακός 60-43

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό στην Τρίπολη με το επιβλητικό 103-60, έχοντας για MVP τον "εκτελεστή" Λοτζέσκι που μέτρησε 23 πόντους σε 13 λεπτά, δίχως να χάσει σουτ (4/4δ, 5/5τρ). Ντεμπούτο για Παπανικολάου (19 λεπτά).

Ο πρωτοπόρος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, Ολυμπιακός, νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό εκτός έδρας με το επιβλητικό 103-60 , για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ύστερα από την ήττα τους στην Μαδρίτη, οι Πειραιώτες ξέσπασαν στην Τρίπολη, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας διάρκεια στην απόδοση τους και συνέπεια στην επίθεση. Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα ο Κώστας Παπανικολάου, ύστερα από την επιστροφή του στο μεγάλο λιμάνι. Πήρε 19 λεπτά συμμετοχής αγωνιζόμενος στο "3" (έχοντας στο "4" τους Πρίντεζη-Παπαπέτρου) και μέτρησε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Ο Ματ Λοτέσκι ήταν καταπληκτικός στην αναμέτρηση, έχοντας πάρει... φωτιά στην επίθεση. Ο Αμερικανός σουτέρ, σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 23 πόντους, δίχως να χάσει σουτ, μετρώντας 4/4 δίποντα και 5/5 (!) τρίποντα. Πέρα από την εκτελεστική του δεινότητα, ήταν πολύτιμος και στο τρανζίσιον παιχνίδι της ομάδας, καθώς έτρεχε σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, τελειώνοντας με υποδειγματικό τρόπο τους "ερυθρόλευκους" αιφνιδιασμούς. Παράλληλα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και 2 ασίστ στους συμπαίκτες του. Στο τέλος της 4ης περιόδου έγινε αλλαγή, με τους συμπαίκτες του να τον συγχαίρουν για την εξαιρετική του εμφάνιση.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην πρώτη περίοδο. Το σκορ στο 5' ήταν 8-9 και στο επόμενο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, φέρνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του δεκαλέπτου (10-25). Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο παρκέ, με το προβάδισμα τους να φτάνει στο +30 (21-51) στο 19', ενώ "έγραψαν" και νταμπλ-σκορ στο 29' με το επιβλητικό 36-72.

Ο αριθμός του αγώνα:

Η συνέπεια που είχε ο Ολυμπιακός στην επίθεση, σημειώνοντας μέσο όρο 26 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα (10-25, 13-26, 16-24, 21-28). Επίσης, οι 31 (!) ασίστ που μέτρησαν στο ματς οι Πειραιώτες παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, οι 22 πόντοι που σημείωσαν οι "ερυθρόλευκοι" σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, οι 44 πόντοι που πήραν στο "ζωγραφιστό", η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (41-30), η καλή του άμυνα (στο 30' είχε δεχτεί 39 πόντους), αλλά και η εντυπωσιακή ευστοχία του κορυφαίου Ματ Λοτζέσκι, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση δίχως να χάσει σουτ (4/4δ, 5/5τρ).

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης (8-9). Οι Πειραιώτες στη συνέχεια περιόρισαν με την άμυνα τους τον Αρκαδικό, έβαλαν σουτ ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, πήραν σκορ σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (8-18) στο 8' με ασίστ του Σπανούλη στον Χάντερ. Σε εκείνο το σημείο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τους "ερυθρόλευκους", ύστερα από την επιστροφή του στον Πειραιά, ο Κώστας Παπανικολάου, αγωνιζόμενος στην θέση "3", έχοντας τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο "4" και τον Ματ Λοτζέσκι στο "2". Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 10-25, ύστερα από σερί πόντους του Λοτζέσκι.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παρκέ. Οι Πειραιώτες με την άμυνα τους ανάγκαζαν τον Αρκαδικό να υποπίπτει σε λάθη, τα οποία και τιμωρούσε σε κάθε ευκαιρία, τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 13' σκόραραν τρεις σερί φορές σε καταστάσεις αιφνιδιασμούς, έχοντας για μπροστάρη τον καταπληκτικό Λοτζέσκι  που λειτουργούσε με υποδειγματικό τρόπο στο τρανζίσιον, "γράφοντας" το 11-31 στο σκορ. Ο Παπανικολάου στο 14' πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς (14-35), Τζόνσον-Όντομ και Σπανούλης είχαν πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, με την διαφορά να φτάνει στο +26 (19-45) στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, στο 19' ο Τσαϊρέλης εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (21-51), με το πρώτο μέρος να βρίσκει την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με σκορ 23-51.
Στο δεύτερο μέρος, στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός έχασε κάπως τον ρυθμό του στην επίθεση, αλλά ο Μιλουτίνοβ διατήρησε τους Πειραιώτες στο +30 (27-57) στο 24'. Ο Αρκαδικός στη συνέχεια αντέδρασε και έχοντας για πρωταγωνιστή τον δραστήριο Τζουγκαράκη μείωσε το σκορ σε 36-59. Σε εκείνο το σημείο όμως απάντησαν οι "ερυθρόλευκοι" με συνεχείς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με τον δραστήριο Στρόμπερι να διαμορφώνει το 36-64 στο σκορ στο 28'. Ο εξαιρετικός Λοτζέσκι ακολούθως πήρε το... όπλο του. Με δύο σερί τρίποντα και με ασίστ στον αιφνιδιασμό στον Παπαπέτρου, οι Πρωταθλητές εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +36, "γράφοντας" νταμπλ σκορ (36-72) στο 29'. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε εκείνον και τους συμπαίκτες του να προηγούνται με σκορ 39-75.
Ο Ολυμπιακός ήταν "ζεστός" από την περιφέρεια στην 4η περίοδο, καθώς με δύο σερί τρίποντα από τον Λοτζέσκι, ο οποίος μετρούσε 5/5 (!) από την περιφέρεια, και ακολούθως με σουτ από την περιφέρεια από τον Παπανικολάου, προηγήθηκε με +39 (47-86) στο 33'. Ο Αμερικανός σουτέρ ήταν σε καταπληκτική κατάσταση, φτάνοντας τους 23 πόντους στο ματς, δίχως να χάσει σουτ (4/4δ, 5/5τρ). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες στο τέλος να καταφέρνουν να ξεπεράσουν τους 100 πόντους στο ματς, με το τελικό σκορ να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με το επιβλητικό 60-103.
Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103.
Ανά δεκάλεπτο: 10-25, 13-26, 16-24, 21-28.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 12 (2), Κοψαύτης 7 (1), Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λίτζιον 8, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν 2, Νουούτινεν 14 (4), Λι 4, Σταματόπουλος.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9 (3), Τζόνσον-Όντομ 12 (2), Χάντερ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Τσαϊρέλης 7 (1), Λοτζέσκι 23 (2), Παπανικολάου 7 (1), Αθηναίου 2.