30/1/16

16η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - ΑΕΚ 65-60

Τρίκαλα - ΑΕΚ 65-70
Το "μεγάλο" τρίποντο του Παπαντωνίου στα 49" για το τέλος του αγώνα με τα Τρίκαλα λύτρωσε την ΑΕΚ που επικράτησε των Θεσσαλών με σκορ 65-70 και παραμένει μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης. Ντεμπούτο ο Μπράουν.
Τα Τρίκαλα ζόρισαν στην έδρα τους την ΑΕΚ όμως η "Ένωση" επικράτησε με σκορ 65-70 και συνεχίζει να φιγουράρει στην τρίτη θέση της κατάταξης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με ρεκόρ 12-4, ρίχνοντας τους Θεσσαλούς στο 6-10.
Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν τελείωσε το ματς με 7 πόντους (2/5 δίπ., 1/3 τρίπ.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 3 κλεψίματα σε 24'12" στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ ενώ ο Μπράντον Μπράουν ήταν ο κορυφαίος για τα Τρίκαλα με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

O MVP

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της ΑΕΚ κόντρα στα Τρίκαλα. Ο ηγέτης της "Ένωσης" και MVP του α' γύρου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ είχε 18 πόντους (5/6 βολές, 2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 25'21" συμμετοχής.

Που κρίθηκε ο αγώνας:

Ο Βαρυτιμιάδης έκανε το 65-64 όμως ο Παπαντωνίου σκόραρε για τρεις, διαμορφώνοντας το 65-67 για την ΑΕΚ στα 49". Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος αφού στη συνέχεια ο Ρόμπινσον αστόχησε ελεύθερος πίσω από τα 6μ.75, φτάνοντας έτσι στη 12η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Η αναλογία ασίστ/ λαθών (7/18) και το απογοητευτικό 16% πίσω από τα 6μ.75 (2/12) των Τρικάλων που όμως διεκδίκησαν ως το τέλος το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας:

Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τα Τρίκαλα, κάνοντας το 8-12. Εν συνεχεία ο Μιλόσεβιτς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στην πρώτη περίοδο (+6), διαμορφώνοντας το 10-16 στα 3'18" για το τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε στο 19-23 για την "Ένωση". Ο Παπαντωνίου σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-26 όμως οι Θεσσαλοί έκαναν επιμέρους σκορ 11-4 για το 30-30 (16'37"). Μάλιστα ο Κόντζερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 2/2 βολές (32-31, 16'51").
Οι δυο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με τον Τζέι Κόβαν Μπράουν να διαμορφώνει το 43-45 και τον Καλαμπόκη να στέλνει τη διαφορά στο +8 (44-52, 26'13"). Τα Τρίκαλα έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Κόντζερ σκόραρε για το 60-61, κέρδισε φάουλ από τον Καλαμπόκη και ισοφάρισε σε 61-61 με έμμεσο τρίποντο, στα 2'16" για το τέλος! Ο Βαρυτιμιάδης έκανε το 65-64 όμως ο Παπαντωνίου σκόραρε για τρεις, κάνοντας το 65-67 για την ΑΕΚ στα 49".
Ο Κάντουγκαν δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τα Τρίκαλα, ο Ρόμπινσον έκανε φάουλ στον Καλαμπόκη στα 12.4" και ο έμπειρος γκαρντ έστειλε την "Ένωση" στο +3 (65-68) με 1/2 βολές. Ο Φλεβαράκης πήρε τάιμ άουτ όμως ο Ρόμπινσον αστόχησε ελεύθερος για τρεις και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 65-70.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 47-52, 65-70.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 4, Τσιάρας 6, Κόντζερ 16, Βίλιαμσον 6, Καλλές 1, Καραθανάσης, Ρόμπινσον 10 (1), Καλογιαννίδης, Μπράουν 21 (1), Βαρυτιμιάδης 1.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 4, Μαυροκεφαλίδης 18 (3), Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 7, Παπαντωνίου 6 (2), Σάκοτα 6 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Μπράουν 7 (1), Μαυροειδής 6, Κρίστμας 3.