29/1/16

5η Aγωνιστική Top-16 Euroleague E' Όμιλος : Παναθηναϊκός - Νταρουσάφακα 82-79

Έστω και χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη, έστω και με το ζόρι, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Νταρουσάφακα (82-79) και συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague.

Η ψυχολογία βρισκόταν στον πάτο, ο Δημήτρης Διαμαντίδης απουσίαζε, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα (82-79). Σίγουρα, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν έθελξε με το μπάσκετ που έπαιξε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ουραγό του ομίλου, αλλά στην παρούσα φάση αυτό που μετράει είναι ότι πήρε τη νίκη, κερδίζοντας χρόνο και ηρεμία για τη συνέχεια του Top 16.
Στο μεταξύ, στη διάρκεια του αγώνα η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την απόκτηση του Μαρκίς Χέινς, ο οποίος μέχρι πρότινος φορούσε τη φανέλα της Σάσαρι.
Από τις πρώτες φάσεις του αγώνα φάνηκε πως οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν αγχωμένοι. Λάθη, κακές επιλογές και αστοχία συνέθεσαν το παζλ του πρώτου δεκαλέπτου, που έδωσαν από νωρίς την ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να αποκτήσει το προβάδισμα.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (7-14) στο 6ο λεπτό, με τους Γκόρντον και Χαρανγκόντι να απειλούν από μέση και μακρινή απόσταση. Από την άλλη, οι "πράσινοι" δεν είχαν το καθαρό μυαλό να βρουν τον ελεύθερο παίκτη, με την μπάλα να περιφέρεται ασκόπως στην περιφέρεια, ως επί το πλείστον. Κάπως έτσι, έμειναν πίσω στο σκορ (14-21 στο 9'), με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να αναζητά τρόπους για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.
Από τη στιγμή μάλιστα που ο Ραντούλιτσα δεν τελείωνε με ευκολία τις μπάλες που έπαιρνε κοντά στο καλάθι, η Νταρουσάφακα είχε κάθε λόγο να αισιοδοξεί για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Διατήρησε το προβάδισμά της (25-30) μέχρι το 16ο λεπτό, οπότε κι ήρθε η αντεπίθεση από την απέναντι πλευρά. Με τον Πάβλοβιτς και τον Ραντούλιτσα να σκοράρουν, τον Καλάθη να "απλώνει" το παιχνίδι της ομάδας και την άμυνα να βελτιώνεται αισθητά, ο Παναθηναϊκός "απάντησε" καταφέρνοντας να ανατρέψει τα δεδομένα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-38).
Οι αριθμοί πάντως δεν ήταν με το μέρος του "τριφυλλιού" στο πρώτο μισό αφού είχαν περισσότερα λάθη από ασίστ (7 έναντι 6), εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους (11 ασίστ, 9 λάθη). Πάλι καλά που υπήρχε μια σχετική υπεροχή στα ριμπάουντ (19 έναντι 11) για να δώσει μια παραπάνω άνεση.
Το μπρα ντε φερ μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η Νταρουσάφακα δεν έδειχνε διατεθειμένη να πετάξει λευκή πετσέτα. Γιατί να το κάνει άλλωστε όταν έβλεπε πως είχε ελπίδες να αποδράσει από το ΟΑΚΑ με το "διπλό", ειδικά όσο ο Γκόρντον έβρισκε με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι. Ο πρώην "ερυθρόλευκος" είχε 12π. μέχρι το 30ο λεπτό, για να αποτελέσει τον βασικότερο λόγο για τον οποίο η τουρκική ομάδα διατήρησε την επαφή της με το σκορ (63-58).
Θα μπορούσε μάλιστα να έχει το πάνω χέρι, αν οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν 12 (!) επιθετικά ριμπάουντ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να "καμουφλάρουν" με αυτόν τον τρόπο την αστοχία τους στα δίποντα. Παρεμπιπτόντως, ο Ραντούλιτσα συνέχιζε να δείχνει τον δρόμο, όντας μαζί με τον Καλάθη, οι δύο παίκτες που έκαναν το κάτι παραπάνω στην επίθεση.
Από εκεί και πέρα όλα εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Με δύο σερί τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (65-66 στο 33'), την ώρα που ο Γκόρντον "ντύθηκε" ηγέτης για να κάνει τη διαφορά για την Νταρουσάφακα. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, με πέντε διαδοχικούς πόντους (70-66 στο 35'), αλλά το χαμόγελο δεν έμεινε για πολύ στο πρόσωπο του Σάσα Τζόρτζεβιτς.
Ο Γκόρντον συνέχισε να σκοράρει από μακριά, οι συμπαίκτες του "καθάριζαν" ό,τι κινούταν κοντά στο καλάθι και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε εκ νέου σε μειονεκτική θέση (72-74 στο 37'), με τρίποντο του πρώην παίκτη των Ολυμπιακού και Αμαρουσίου.
Ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε με καλάθι δύο πόντων, με τον Καλάθη να έχει 1/2 για να δώσει το ελάχιστο προβάδισμα στο "τριφύλλι" (75-74) με 1'13'' να μένουν για το τέλος. Λίγο αργότερα, ο Ραντούλιτσα σκόραρε με χουκ για το + 3 (77-74) στα 29'', με τον Οκτάι Μαχμουτί να καλεί τάιμ άουτ.
Ο Γκόρντον σκόραρε με αριστερό λέι απ (77-76), για να ακολουθήσουν δύο εύστοχες βολές του Φελντέιν (79-76 στα 21''). Στην επόμενη κατοχή, ο Γιάνκοβιτς έκανε το φάουλ στον Ουίλμπεκιν, αλλά ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ είχε 1/2 αδυνατώντας να μειώσει περισσότερο το σκορ (79-77).
Ο Φελντέιν είχε 3/4 βολές στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, αλλά η Νταρουσάφακα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η τάπα του Γκιστ στον Γκόρντον σχεδόν με την εκπνοή, στα δέκα μέτρα αρκούσε όμως για να δώσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη (82-79) και μαζί... ηρεμία εν όψει της συνέχειας.
Τα δεκάλεπτα: 16-21,42-38, 63-58, 82-79.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 17, Παππάς 4, Φελντέιν 9, Γκιστ 9, Καλάθης 14, Κούζμιτς 2.
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμουτί): Ουίλμπεκιν 4, Ρέντινγκ 5, Ερντέν 11, Μαρκοϊσβίλι 5, Γκόρντον 25, Αρσλάν 2, Σλότερ, Χαρανγκόντι 18, Μπιέλιτσα 7, Πρέλντζιτς 3.