22/2/16

20η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Ολυμπιακός 65-84

Ο Κόροιβος δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό μόνο στην πρώτη περίοδο, καθώς στην συνέχεια πήρε το... όπλο του ο Τζόνσον-Όντομ (5/8τρ, 17π), δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 84-65 μέσα στην Αμαλιάδα.
Για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Κόροιβο με 84-65 και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Ο Τζόνσον-Όντομ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο να δώσει ρυθμό στους Πειραιώτες στο κομμάτι του σκορ. Έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (5/8τρ) και ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 17  πόντους, σε 21 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Οθέλο Χάντερ (12π, 5/5δ, 7ρ, 3ασ), έδωσε λύσεις ο Βασίλης Σπανούλης (16π, 3/4δ, 3/6τρ, 3ασ), καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου (11π, 5ρ, 2ασ).

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το ματς κρίθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Κόροιβος στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 20-14, αλλά στη συνέχεια ο Τζόνσον-Όντομ πήρε... το όπλο του και με σερί πόντους, έχοντας και την συμπαράσταση των συμπαικτών του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με σκορ 22-30 στο 15'. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Πειραιώτες έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Ο αριθμός του αγώνα:

Τα 5/7 τρίποντα που σημείωσε στην αναμέτρηση ο Ντάριους Τζόνσον-Όντομ, όντας εντυπωσιακά εύστοχος από την περιφέρεια, αλλά και τα 11 κλεψίματα που μέτρησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, δείγμα της πιεστικής του άμυνας.

Το ματς:

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβγαζε συνεργασίες στο ματς και προηγήθηκε με 8-4 στο 5'. Οι γηπεδούχοι αξιοποιούσαν την ευστοχία τους κοντά στο καλάθι, δημιουργώντας πρόβλημα στην ερυθρόλευκη άμυνα, με τον Πουλιανίτη να "γράφει" το 14-7 στο 7', ενώ ο Βασιλόπουλος διαμόρφωσε το 16-8 στο 9'. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, με τα δύο σερί τρίποντα του Τζόνσον-Όντομ να δίνουν... ανάσα στους Πειραιώτες, με το 20-14 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, σημειώνοντας συνολικά 30 πόντους, έχοντας για μπροστάρη τον καταπληκτικό Τζόνσον-Όντομ. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 4/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ενώ έδινε και λύσεις στην επίθεση στην ομάδα του με ντράιβ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με σκορ 22-30 στο 15'. Οι Πρωταθλητές είχαν βελτιωθεί στην άμυνα τους, ο Χάντερ έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-37) στο 17', με το τέλος του πρώτου μέρους να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 31-46, απέναντι σε έναν Κόροιβο που αναλώθηκε σε λάθη στην δεύτερη περίοδο.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +18 (35-53) στο 24', ο Τσάπιν απάντησε με σερί τρίποντα, ενώ στην συνέχεια ο Παπαπέτρου χάρισε το highlight της αναμέτρησης, καρφώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο (43-59 στο 27'). Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Βασιλόπουλος και Τρόντερ ευστόχησαν από την περιφέρεια, μειώνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (58-66) στο 30', με τους γηπεδούχους να σημειώνουν 27 πόντους στην τρίτη περίοδο.
Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε και πάλι καλή άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21 (58-79) στο 36', με τον Τζόνσον-Όντομ να φτάνει τους 17 πόντους στο ματς, όντας "καυτός" από την περιφέρεια με 5/7 τρίποντα. Το ματς στην συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους "ερυθρόλευκους" να φτάνουν στην νίκη με 84-65 μέσα στην Αμαλιάδα.
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-46, 58-66, 65-84.
Ανά δεκάλεπτο: 20-16, 11-30, 27-20, 7-18.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Τσάπιν 17 (3), Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χάρντινγκ, Τρότερ 10 (2 τρ., 5 ασ.), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 12 (3), Χάρις 17
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον – Όντομ 17 (5), Χάντερ 12 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 16 (3), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3 (1), Αγραβάνης 3 (1τρ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης, Χάκετ 3, Παπανικολάου 11 (1), Αθηναίου 3 (1).