20/2/16

Βόλεϋ Λιγκ Καπ Ανδρών 2016 : Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με τους Έγκλεσκαλνς, Σπίνου και Κοκκινάκη να κάνουν μεγάλη δουλειά έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το Λιγκ Καπ επικρατώντας με 3-2 σετ.
Σε ένα παιχνίδι το οποίο για τέσσερα σετ ήταν κακό από άποψη ποιότητας, αλλά με ένα συναρπαστικό τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Λιγκ Καπ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στο μπλοκ άμυνα για τρία σετ και κατάφεραν να φτάσουν έτσι στη μεγάλη ανατροπή.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έγκλεσκαλνς, αλλά σπουδαία δουλειά έκανα στο μπλοκ ο Σπίνου, στην άμυνα ο Κοκκινάκης και στο σέρβις ο Σουλτανόπουλος.
Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ είχε έναν διαστημικό Σεπέδα για δύο σετ, στη συνέχεια όμως αντιμετώπισε προβλήματα ειδικά στο φλοτ σέρβις του Ολυμπιακού, δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Χιμένες και Γιαμπλόνσκι και έτσι κόλλησε. Βέβαια, στο τάι μπρέικ προηγήθηκε με 14-10, αλλά και πάλι "πληγώθηκε" από τις κακές αντιδράσεις των παικτών του στα φλοτ σέρβις του Σουλτανόπουλου.

Το ματς:
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-5 και 10-7, αλλά από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό έχασε τον Όγκουρτσακ ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα στη μέση και αποχώρησε από τον αγώνα.
Έτσι, ο δικέφαλος του Βορρά άρχισε να χτίζει μια διαφορά τρέχοντας ένα επί μέρους 7-1 για να πάει τελικά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ υπέρ του στο 16-13. Ο Πιάτσα δοκίμασε τα πάντα για να βρει λύσεις στην επίθεση βάζοντας ακόμα και τον Σακόγλου (ο οποίος φέτος παίζει όλη τη χρονιά ως δεύτερος διαγώνιος) σε ρόλο ακραίου. Καμία από τις αλλαγές του δεν έπιασε και ο ΠΑΟΚ με εξαιρετικό σερβίς και αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Ο Σεπέδα έκανε εξαιρετική δουλειά τόσο στην επίθεση όσο και στο σερβίς, δημιούργησε τεράστια προβλήματα στον Ολυμπιακό και από τα μέσα του σετ και μετά ο ΠΑΟΚ έχτισε μια διαφορά την οποία και την εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας στο 2-0 (25-20).

Ό,τι σας αναφέραμε για τα πρώτα δύο σετ ξεχάστε τα για τη συνέχεια του αγώνα. Ο Ολυμπιακός τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο σετ έπαιξε υποδειγματικά το μπλοκ - άμυνα με τον Κοκκινάκη να είναι εκείνος που δεν άφηνε καμία μπάλα να πέσει κάτω και τον Έγκλεσκαλνς να είναι αποτελεσματικός.
Μάλιστα, σιγά σιγά άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι και οι ακραίοι του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι "απειλές" και ο Φιλίποφ να έχει μεγαλύτερη ποικιλία στο παιχνίδι του. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή με τον Κουρνέτα να αναγκάζεται να τρέχει και να μην φτάνει. Έτσι, ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορές που έφτασαν μέχρι τους δέκα πόντους και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με 25-17 και 25-20.
Εκεί είχαμε την πρώτη μεγάλη κόντρα των δύο ομάδων. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός τα έδωσαν όλα με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 4-2 χάρη στα σερβίς του Σουλτανόπουλου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και με τα σερβίς του Σεπέδα ξέφυγε με 11-9. Ακολούθησαν δύο λάθη εκατέρωθεν, αλλά και δύο πόντοι του Χιμένες για να φτάσουμε στο 14-10.
Μετά από σερβίς του Γιαμπλόνσκι στο φιλέ ήρθε η σειρά του Σουλτανόπουλο να πάει στο σερβίς και με το φλοτ σέρβις να γυρίσει το σετ. Αρχικά, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14, ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμα ένα ματς μπολ για να έρθουν ένα μπλοκ του Έγκλεσκαλνς στον Χιμένες, ένα λάθος του Σεπέδα και ένας άσος του Λετονού διαγώνιου για να ολοκληρώσουν μία μεγάλη ανατροπή για τον Ολυμπιακό.
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2
Τα σετ: 20-25, 20-25, 25-17, 25-20, 17-15
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 10 (7/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 28 (24/41 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 11 (8/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 24% άριστες), Όγκουρτσακ 1 (μπλοκ, 100% υπ - 50% άριστες), Σπίνου 11 (4/7 επ, 7 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 13 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ - 52% άριστες), Παπαδόπουλος.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 46% υπ - 32% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 26 (19/46 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Λι 13 (9/13 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 57% άριστες), Τερζής, Σαμπανάι, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 5 (5/7 επ), Καρασαββίδης (57% υπ - 43% άριστες).