28/2/16

21η Αγωνιστική Α1 : Άρης - AEK 77-76

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 77-76 στο "Nick Galis Hall", έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στις αναμετρήσεις με την "Ένωση" και πλέον φιγουράρει στην τρίτη θέση της κατάταξης! Πέντε τεχνικές ποινές στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αποβλήθηκε ο Μαυροκεφαλίδης.
H AΕΚ απείλησε το εντός έδρας αήττητο του Άρη από τις 11 Οκτωβρίου ωστόσο οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 77-76 και πλέον φιγουράρουν στην 3η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 16-5 αφού υπερτερούν στην ισοβαθμία με την "Ένωση" μετρώντας δυο νίκες στις αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου.
Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στους αγώνες με τον ΑΕΚ αν συνυπολογιστεί και ο νοκ άουτ προημιτελικός στο Κύπελλο Ελλάδας, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με -11 (47-58), στο 27'42". Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τις πέντε τεχνικές ποινές που δόθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και την αποβολή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο 10'39"!

Ο Άρης ξεκίνησε με βασικούς τους Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ απέναντι στην ΑΕΚ των Σάκοτα, Μπράουν, Καλαμπόκη, Μαυροειδή και Χέρστον, ο οποίος έστειλε νωρίς-νωρίς τη διαφορά στο +6 (4-10, 5'38") για την "΄Ένωση". Ο Ουότερς έδωσε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων, κάνοντας το 10-10 στο 6'34" και φτάνοντας τους 5 πόντους (1/1 βολ., 2/2 δίπ., 0/1 τρίπ.) σε αυτό το διάστημα ωστόσο η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-18 με 2/2 βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Αποβλήθηκε ο Μαυροκεφαλίδης!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ αφού ο Μαυροκεφαλίδης χρεώθηκε με δυο τεχνικές ποινές σε 11" και αποβλήθηκε! Ο ηγέτης της "Ένωσης" χρεώθηκε αρχικά με "Τ" για φλόπινγκ στο 10'28" ενώ η δεύτερη τεχνική ποινή ήλθε στο 10'39", όταν έχασε τη ψυχραιμία του μετά τη σύρραξη που δημιουργήθηκε μεταξύ Παπαντωνίου και Ουάιτ! Έτσι ο Ζήσης Σαρικόπουλος κλήθηκε να καλύψει το κενό του Μαυροκεφαλίδη για την ΑΕΚ που δεν πτοήθηκε από την αποβολή του κορυφαίου παίκτη της.

Πέντε τεχνικές ποινές στο ημίχρονο!

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μπράουν και προηγήθηκαν με +11 (31-42) στα 2'18" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Τελικά η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 37-47, έχοντας 19/23 βολές στο πρώτο 20λεπτο αντί 10/15 του Άρη. Παρεμπιπτόντως, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πέντε τεχνικές ποινές! Δυο στον Μαυροκεφαλίδη για φλόπινγκ και διαμαρτυρία και από μια στον πάγκο της ΑΕΚ, τον Ουάιτ και τον Ουότερς!

Αντεπίθεση πίσω από τα 6μ.75.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές του Άρη, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 41-47 με τον Σίμτσακ ωστόσο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε με 50-60 στο 30' κι ενώ ο Οκάρο Ουάιτ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ. Η αντεπίθεση του Άρη ήλθε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν ο Κοέν σκόραρε δυο σερί τρίποντα για το 56-60 και ο ΜακΝιλ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 64-64 στα 7'02" για το τέλος.

Θρίλερ στο τέλος, θρίαμβος για Άρη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος, με τον Τζέι Κόβαν Μπράουν να μειώνει σε 75-74 στα 55" έπειτα από το φάουλ του Κοέν. Ακολούθως ο Χάγκινς κέρδισε φάουλ από τον Μιλόσεβις και διαμόρφωσε το 76-74 με 2/2 βολές ενώ ο Μπράουν έπαιξε στα πόδια τον Κοέν και ισοφάρισε σε 76-76 με αριστερό λέι απ στα 18.6"! Ο Μιλόσεβιτς έστειλε τον Χάγκινς στις βολές στα 14.1", κάνοντας το 77-76 με 1/2 βολές. Ο Γκριν πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έτσι ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη που τον έφερε στην τρίτη θέση.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76.
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 15 (3), Ουάιτ 7 (2), Ουότερς 11, Χάγκινς 12, ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.