27/3/16

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας Βόλεϋ Aνδρών : Κηφισιά - Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών.

Πριν την έναρξη του τελικού και με δεδομένη την απουσία του Γιοβάνοβιτς ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών και το επιβεβαίωσε. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και κατέκτησαν το 15ο Κύπελλο της ιστορίας τους.
Οι παίκτες του Πιάτσα έκαναν λίγα λάθη, εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Σέρβου διαγώνιου από την πλευρά της Κηφισιάς και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τροπαίου.
Βασικό όπλο του Ολυμπιακού ήταν η αποτελεσματικότητα του στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά είχε προβλήματα όταν ο Κόβαλτσουκ ήταν στην πίσω ζώνη και αυτό δυσκόλεψε τον Νικολάκη στην ανάπτυξη και το μοίρασμα του παιχνιδιού.
Το ματς:
Με κεκτιμένη ταχύτητα απο το χθεσινό παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός φτάνοντας πρώτος στο τεχνικό ταιμ αουτ (5-8). Σταδιακά η Κηφισιά ισορρόπησε τον αγώνα με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει (9-9), στο σημείο που ο Ρομπέρτο Πιάτσα κάλεσε το πρώτο του ταιμ αουτ. Προσωρινά ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-11 αλλά με ενα σερι 5-0 πέρασε μπροστά με 13-16 ύστερα από επίθεση του Έγκλεσκαλνς η οποία οδήγησε τον αγώνα στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ. Ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος φαίνεται να δημιουργεί την δική του παράδοση από την γραμμή του σερβίς μιας και “κέρδισε” 7 σερί πόντους για να γίνει το σκορ 14-18. Το υπέρ του προβάδισμα ο Θρύλος το διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κέρδισε με 19-25 μετά από επίθεση του Όγκουρτσακ.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πρώτη φορά (4-5) αλλά η Κηφισιά είχε μπει με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και κατάφερε να φτάσει πρώτη στο τεχνικό ταιμ αουτ (8-7). Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 13-13 αλλά ο Ολυμπιακός με δυο επιθέσεις του  Έγκλεσκαλνς κατάφερε να πάρει αέρα 2 πόντων και να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (14-16). Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού, έβγαλε μια πολύ δύσκολη άμυνα αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε διαφορετική γνώμη. η Κηφισιά πλησιάζει 15-16 αλλά με μια επίθεση και εναν άσσο του Όγκουρτσακ ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 3 πόντων (15-18). Ένα μπλοκ του Έγκλεσκαλνς και ένα λάθος στο σερβίς από την Κηφισιά έφεραν τους ερυθρόλευκους μπροστά με 4 πόντους 16-20. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης με διαδοχικές επιθέσεις από την μπροστά αλλά και πίσω ζώνη διαμόρφωσε το 18-23. Η Κηφισιά αντέδρασε με ενα μπλοκ στον Σπίνου και τον Όγκουρτσακ και δυο κερδισμένους πόντους του Ρουμελιωτάκη, αλλά ένα λάθος του Χριστοφιδέλη και μια επίθεση του Έγκλεσκαλνς έδωσαν τους δυο πόντους που χρειάζονταν ο Ολυμπιακός για να κερδίσει και το δεύτερο σετ (23-25).
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-4 αλλά η Κηφισιά με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Κώστα Χριστοφιδέλη κατάφερε να πάρει αυτή το προβάδισμα με 6-5. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με ένα λάθος του Μπισέτ στο φιλέ, έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό ταιμ αουτ (7-8). Με διαδοχικούς πόντους των Όγκουρτσακ, Έγκλεσκαλνς και Σπίνου οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα 3 πόντων (9-12) το οποίο κράτησαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (13-16). Η διαφορά των τριων πόντων παρέμεινε μέχρι και το 18-21 με τις ομάδες να χάνουν διαδοχικά σέρβις. Η Κηφισιά μείωσε 19-21 με τον Χριστοφιδέλη, αλλά ο Σουλτανόπουλος με μπλοκ στην επόμενη φάση κέρδισε τον 22 πόντο του Ολυμπιακού ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους 3. Ο Μπίσετ μείωσε 20-22 αλλά ο Κοκκινάκης με μια δυνατή επίθεση έγραψε το 20-23. Ένα λάθος του Σπίνου έδωσε πόντο στην Κηφισιά (21-23). Ο Ολυμπιακός τελικά κατέκτησε το τρίτο σετ (22-25) και μαζί το Κύπελλο κερδίζοντας την Κηφισιά με 3-0 σετ!
Κηφισιά - Ολυμπιακός 0-3
Τα σετ: 19-25, 23-25, 22-25.

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Μπίσετ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 8 (7/23 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 40% άριστες), Στεφάνου -λ (88% υπ. - 47% άριστες) / Κάπελλας –λ, Κόντος, Φραγκιαδάκης
Ολυμπιακός (Πιάτσα) Σουλτανόπουλος 6 (5/5 επ, 1 άσο), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 22 (21/38 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (10/24 επ., 58% υπ – 50% άριστες), Όγκουρτσακ 11 (8/17 επ, 3 άσο1, 45% υπ – 41% άριστες), Σπίνου 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (75% υπ – 71% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου, Στιβαχτής, Τσουκ 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης.