19/3/16

23η Αγωνιστική Α1 : Αρκαδικός - Τρίκαλα 79-66

Ο Αρκαδικός νίκησε τα Τρίκαλα με 79-66 και παρέμεινε ζωντανός στην προσπάθεια του να παραμείνει στην κατηγορία, μειώνοντας στον 1 βαθμό την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων.
Για την 23η αγωνιστική της Basker League ΣΚΡΑΤΣ, ο ανώτερος Αρκαδικός νίκησε δίκαια τα Τρίκαλα με σκορ 79-66 και παρέμεινε ζωντανός στην προσπάθεια του να μείνει στην κατηγορία, μειώνοντας την διαφορά στον ένα βαθμό. Η ομάδα της Τρίπολης έφτασε στους 29 και τα Τρίκαλα έχουν 30. Επόμενο ματς για τον Αρκαδικό κόντρα στον Κόροιβο στην Αμαλιάδα, ενώ τα Τρίκαλα θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ επίσης εκτός έδρας.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Κορυφαίος του αγώνα ο Βασίλης Καββαδάς. Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Αρκαδικός είχε για καλύτερο του παίκτη τον Έλληνα σέντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους (5/8δ, 8/9β), 7 ριμπάουντ, αλλά και με 7 κερδισμένα φάουλ, σε 33 λεπτά συμμετοχής, κάνοντας την διαφορά μέσα στην ρακέτα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Χριστόφορος Στεφανίδης με 16 πόντους

Ο αριθμός του αγώνα:

Οι 16 πόντοι του Χριστόφορου Στεφανίδη, ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 2/2 δίποντα και με 3/8 τρίποντα.

Που κρίθηκε:

Αν και ο Αρκαδικός έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας πάρει και διαφορά στο σκορ (με +12 στο 26'), στο 35' τα Τρίκαλα μείωσαν σε 63-63, βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στα τελευταία λεπτά όμως, η ομάδα της Τρίπολης βελτιώθηκε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση, διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 79-66, μετρώντας ένα επί μέρους σκορ 16-3.

Το ματς:

Ο Αρκαδικός πραγματοποίησε νευρικό ξεκίνημα, με τα Τρίκαλα να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ με 2-6 στο 4'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και στο 8' προηγήθηκαν με με 8-6 με τον Νούτινεν, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στο +6 (8-14) στο 9' με το τρίποντο του Μπράουν, ο οποίος έφτασε τους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τα Τρίκαλα να προηγούνται με σκορ 15-18.
Τα Τρίκαλα στο 12΄προηγήθηκαν με 18-20 με τρίποντο του Βίλιαμσον, αλλά στην συνέχεια ο Αρκαδικός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε διαφορά στο σκορ, ξεφεύγοντας με +8 (35-27) στο 18', αξιοποιώντας στην επίθεση τους Καββαδά (12 πόντους και 4 ριμπάουντ  στο πρώτο μέρος) και Στεφανίδη. Η ομάδα της Τρίπολης έπαιζε εξαιρετική άμυνα και ακολούθως με δύο σερί τρίποντα από τους Τζόουτς και Νούτινεν, προηγήθηκε με +13 (41-28), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 41-29.
Τα Τρίκαλα στο δεύτερο ημίχρονο μείωσαν σε 41-34, με τον Τζόουνς να ευστοχεί σε τρίποντο, αλλά ακολούθως ο Τζόους του Αρκαδικού με καλάθι έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (43-34) στο 22'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας και στο +12 (56-44) με τον Τζόουνς στο 26'. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Σόκο, αλλά η ομάδα της Τρίπολης συνέχιζε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 60-52.
Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα έκαναν την δική τους αντεπίθεση, καθώς με τα τρίποντα των Ρόμπινσον και Τσιάρα μείωσαν στον πόντο, σε 63-62, στο 35, βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στην συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ξεφεύγοντας με +9 (73-64) με τον Καββαδά στο 1'44'' πριν το τέλος. Αυτό ήταν και το σημείο στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 79-66, σημειώνοντας την 6η του επικράτηση στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ φέτος.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66.
Ανά δεκάλεπτο: 15-18, 26-11, 19-23, 17-14.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 16 (3), Καλλινικίδης 7 (1), Λίτζιον 4, Καμ. Τζόουνς 12 (1), Τρ. Τζόουνς 4, Νούτινεν 9 (1), Λι 2.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 13, Τσιάρας 6, Βίλιαμσον 4, Καλλές, Ρόμπινσον 11, Κάντουγκαν, Τζόουνς 14 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 14 (2), Βαριτιμιάδης 4