22/4/16

1ος τελικός του Eurocup 2016 : Στρασμπούρ - Γαλατασαράι 66-62 (1oς Αγώνας).

Η Στρασμπούρ νίκησε στην Γαλλία την Γαλατασαράι με 66-62 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τίτλου, το οποίο καλείται να υπερασπιστεί ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη, η οποία θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4).
Στον πρώτο τελικό του Eurocup, η Στρασμπούρ νίκησε την Γαλατασαράι στην Γαλλία με 66-62 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τίτλου ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη, η οποία θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4). Άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν ρυθμό, με τους γηπεδούχους να γυρνούν το ματς (έχαναν με 29-38 στο 24'), παίρνοντας στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα.
MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Λούις Κάμπελ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους (3/7τρ), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σημαντική η συνεισφορά του Τζέρεμι Λελούπ (11π, 3/5τρ), ενώ βοήθησαν οι Ματ Χάουαρντ (11π, 4/7δ) και Μάρντι Κόλινς (8π, 5ρ, 4ασ). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βλάντιμιρ Μίτσοφ (17π, 5ρ) και Μπλέικ Σιλμπ (12π, 8ρ).
Το ματς:
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι όντας νευρικές και απελπιστικά άστοχες, κάνοντας και αρκετά λάθη, με τον Μπομπουά να διαμορφώνει το 7-4 στο σκορ στο 5'. Στη συνέχεια, τόσο η Γαλατασαράι, όσο και η Στρασμπούρ, "έσπασαν" τα καλάθια, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Τούρκους να προηγούνται με σκορ 7-8.
Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό, τα πήγαν καλύτερα στην επίθεση, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχες από την περιφέρεια, με τους Γάλλους να μετρούν 1/10 τρίποντα και οι Τούρκοι 0/9. Η Γαλατασαράι βρήκε ρυθμό και στο 14' προηγήθηκε με +7 (12-19) με τον Λάσμε, αλλά οι Γάλλοι στη συνέχεια αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (19-20) στο 18'. Το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 23-24.
Στην τρίτη περίοδο, η Γαλατασαράι βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της και με τον ΜακΚόλουμ προηγήθηκε με +9 (29-38) στο 24', με τους Τούρκους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Στην συνέχεια η Στρασμπούρ αντέδρασε και με τα τρίποντα των Κάμπελ και Λελούπ μείωσε το σκορ σε 43-45.
Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +4, αλλά ο  ΜακΚόλουμ με τρίποντο μείωσε σε 58-57 στα 2'47'' πριν το τέλος. Ακολούθως οι Χάουαρντ και Κάμπελ έφεραν την ομάδα τους στο +8 (66-58) στο 1'17'' πριν το τέλος, με τους Γάλλους να είναι κοντά όχι μόνο στη νίκη, αλλά και σε μία ικανοποιητική διαφορά στο σκορ, αλλά στο τέλος οι Τούρκοι κατάφεραν να την ροκανίσουν, με την Στρασμπούρ να παίρνει την νίκη με σκορ 66-62.
Τα δεκάλεπτα: 7-8, 23-24, 43-45, 66-62.
Ανά δεκάλεπτο: 7-8, 16-16, 20-21, 23-17.
Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 8, Μπομπουά 5 (1), Λακόμπ, Λελούπ 11 (3), Κάμπελ 16 (3), Κορτάλ, Ντιλίκινα, Μουσιντί, Φοφανά 6, Γουίμς 9 (1), Ντουπόρ, Χάουαρντ 11.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σιλμπ 12 (2), ΜακΚόλουμ 8 (1), Μίτσοβ 17, Εντζέ, Αράρ, Λάσμε 7, Τσαντεκίν, Γκριν 1, Γκιουλέρ 2, Τζέρελς 4, Κοκσάλ, Ντέιβις 11.