29/10/16

4η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα -ΑΕΚ 59-78

Μόλις βρήκαν στόχο τα περιφερειακά σουτ, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ και εν τέλει να πάρει τη νίκη στα Τρίκαλα (78-59), για να κάνει το 4/4 στην Stoiximan.gr Basket League.
'Eνα ημίχρονο και κάτι κράτησε η αντίσταση των Τρικάλων στην ΑΕΚ, η οποία βρήκε τον -τρίποντο- τρόπο να ξεφύγει στο σκορ στα μισά της γ' περιόδου και να πάρει τη νίκη (78-59). Μόλις βρήκαν τον στόχο τα περιφερειακά σουτ για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, όλα έγιναν πιο απλά, με το 4/4 να έρχεται σχετικά εύκολα προϊόντος του χρόνου, που διατηρεί την "Ένωση" στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan.gr Basket League.
O MVP:
Ο Τζαουάντ Ουίλιαμς ήταν ο παίκτης που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στο γ' δεκάλεπτο, με τα συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε. Δεν θα μπορούσε λοιπόν παρά να αποτελέσει τον πολυτιμότερο παίκτη της "Ένωσης" στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα. Σε ό,τι αφορά τη στατιστική του, είχε 14 πόντους με 0/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 17'50'' συμμετοχής.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στα μισά του γ' δεκαλέπτου και πιο συγκεκριμένα από το 23'04'' μέχρι το 26'11'', διάστημα στο οποίο το +2 (39-41) της ΑΕΚ έγινε +16 (41-57), για να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να μπουν οι βάσεις της νίκης για τους φιλοξενούμενους.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν μόλις 3/13 τρίποντα, αδυνατώντας να τιμωρήσουν τη -γενικότερα- κλειστή άμυνα των γηπεδούχων. Όλα άλλαξαν όμως στο γ' δεκάλεπτο, στο οποίο είχαν 60% (6/10) πίσω από τα 6μ75, για να βάλουν τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για έκπληξη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο άντεξαν τα  Τρίκαλα στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ. Όσο δηλαδή οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν δυνάμεις και την απαιτούμενη ευστοχία για να βάλουν δύσκολα στους "κιτρινόμαυρους".
Με τον Μάικ Κάφεϊ και τον Κέλσεϊ Μπάρλοου σε ρόλο πρωταγωνιστών, οι γηπεδούχοι έδειξαν ικανοί για να κάνουν "ζημιά" στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, η οποία στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε ένα "κλικ" πιο αργή σε σχέση με την εικόνα της στα προηγούμενα παιχνίδια.
Σε αυτό βέβαια συνετέλεσε κι η αστοχία από την περιφέρεια (3/13), στοιχείο που αποτελούσε το βασικότερο πρόβλημα των "κιτρινόμαυρων". Μόλις όμως τα σουτ κατέληξαν στον στόχο, όλα άλλαξαν.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 τρίποντα στο γ' δεκάλεπτο και προεξάρχοντος του Τζαουάντ Ουίλιαμς ξέφυγαν στο σκορ, με το +9 (52-61) του 30ου λεπτού να είναι μόνο η αρχή. Μόλις ήρθε κι ο τραυματισμό του Μάικ Κάφεϊ στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, όλα ουσιαστικά τελείωσαν για τα Τρίκαλα, με την ΑΕΚ να κάνει διαχείριση του αγώνα και να φτάνει με σχετική άνεση στην επικράτηση (78-59) που τη διατηρεί στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-31, 52-61, 59-78.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 10, Μπιρούτα 9 (1), Μπάρλοου 9 (1), Καλογιαννίδης 1, Χότον 13, Μανωλόπουλος, ΜακΜίλαν 8 (2), Καραθανάσης, Καλλές 7, Βαρυτιμιάδης
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 14 (4), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 14 (4), Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11 (1), Ιβάνοβιτς 6 (1), Τσαλμπούρης.