26/11/16

8η Αγωνιστική Α1 : Δόξα Λευκάδας - Άρης 69-79

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στα δύο πρώτα δεκάλεπτα στη Λευκάδα όπου είχε 11/18 τρίποντα, προηγήθηκε με 26-45 λίγο πριν το 20΄ της Δόξας και έφθασε στη νίκη με 69-79 για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.
Άρης είχε ευστοχήσει συνολικά 41 τρίποντα στις πρώτες 7 αγωνιστικές της Stoiximan.gr Basket League. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Δόξα Λευκάδας είχε ήδη 11 σε 18 προσπάθειες. Και αυτό ήταν το μόνο που χρειαζόταν τελικά για να χτίσει την αυτοπεποίθησή του και να πάρει μία εύκολη νίκη μέσα στην Λευκάδα.
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησε μία από τις πιο γεμάτες φετινές εμφανίσεις της, βρισκόταν πάντα ένα βήμα μπροστά από την Δόξα Λευκάδας - που παρατάχθηκε χωρίς τους Ταπούτο και Γεωργάκη - και μπόρεσε να χαμογελάσει στο τέλος του αγώνα.
Ο MVP:
Ο Αμερικανός γκαρντ του Άρη Γουίλ Κάμινγκς με τους 9 πόντους του στο ξεκίνημα έδειξε το δρόμο για τη διαφορά και τη νίκης της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μπροστά όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους με 5/7 τρίποντα.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το ξεκίνημα του Άρη ήταν ιδανικό στη Λευκάδα και χάρη στο 6-18 επί της Δόξας στο 6:38 επέβαλε το ρυθμό του και έφθασε στη νίκη, ακόμη και όταν κόλλησε επιθετικά στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 5/9 τρίποντα των παικτών του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου αυτοί της Δόξας είχανε 0/4, ενώ μετά το τέλος του δεύτερου οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 και τελικά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 15/35 τρίποντα, έναντι 17/27 διπόντων..
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τα τρίποντα του Κάμινγκς κατάφερε να ξεφύγει με 6-18 στο 6:38 για να μειώσει η Δόξα Λευκάδας με τις 4/4 βολές του Ουέλς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και ειδικά στα πρώτα του 3΄ η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε όχι όμως και η επίθεσή του. Ο Άρης έδειξε υπομονή και με τα τρίποντα των Ξανθόπουλου και Τζένκινς ξέφυγε με 13 πόντους για το 16-29 λίγο μετά το 13΄ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 28-45 με 11/18 τρίποντα, ενώ λίγο πριν το 20΄ το σκορ ήταν 26-45 μετά το τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Σε ένα διάστημα όπου ο Ουέλς πάλυε μόνος του για τη Δόξα έχοντας σημειώσει 16 από τους 28 πόντους της μέχρι το 20'.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να ξεφεύγει με 32-50 και 36-54. Η Δόξα ωστόσο προσπάθησε να αντιδράσει και με προσωπικές ενέργειες του Ρόμπινσον μείωσε σε 46-58 και 50-61. Ο Άρης όμως βρήκε τις λύσεις σε εκείνο το σημείο στα πρόσωπα του Ξανθόπουλου, του Γιάνκοβιτς και του Μπάκνερ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 50-65. Στην τέταρτη περίοδο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 53-70, ωστόσο η Δόξα κάπου εκεί "ξύπνησε" και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 61-70. Δεν έμελλε ωστόσο να φανεί περισσότερο απειλητική, αφού ο Άρης πάντα έβρισκε έναν τρόπο, συνήθως πίσω από την γραμμή του τριπόντου, για να διατηρεί μία απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας εν τέλει σε μία εύκολη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 5, Μπασάμπε 19 (10 ρ.), Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 11 (3), Ουέλς 17 (3), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς 6, Ρόμπινσον 9 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 19(3), Κάμινγκς 19 (5), Μούρτος, Μπάκνερ 8 (9 ρ.), Ντραγκίσεβιτς 5(1), Μαρμπλ, Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης, Ζάρας 10 (2), Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10 (2).