26/11/16

8η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Λαύριο 89-86

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής έμεινε η ομάδα της Αμαλιάδας, που επικράτησε με 89-86 στην παράταση του Λαυρίου.
To θρίλερ της 8ης αγωνιστικής στην Stoiximan.gr Basket League έγινε στην Αμαλιάδα. Ο Κόροιβος ήθελε πάση θυσία να κερδίσει για να μείνει ζωντανός στην μάχη της παραμονής και εν τέλει τα κατάφερε στην παράταση. Νίκησε με 89-86 το Λαύριο, που ήταν πίσω στο σκορ για 39' λεπτά, έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις με Μιλουτίνοβιτς και Χατζηνικόλα και πήραν αυτό που ήθελαν.
MVP:
Ο Αντρέα Μιλουτίνοβιτς πέτυχε 13 πόντους με 3/7 βολές, 5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, θα μπορούσε να ήταν ο μοιραίος σε δύο περιπτώσεις (έχασε το τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας και δύο βολές στα 5'' της παράτασης με το σκορ στο 89-86), αλλά πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα. Το 86-84 στα 37'' πριν από τη λήξη της παράτασης έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Κόοιβου, το ίδιο και οι δύο εύστοχες βολές του 21χρονου Χατζηνικόλα αμέσως μετά...
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Ντίνος Καλαμπάκος επέλεξε να κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση του Λαυρίου στην κανονική διάρκεια. Εκείνη τη στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και ο προπονητής του Κοροίβου δεν ήθελε να τους αφήσει να πάρουν το διπλό με τρίποντο. Ναι μεν ο Γιανγκ ισοφάρισε και ο Μιλουτίνοβιτς δεν έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, αλλά στην παράταση η ομάδα της Αμαλιάδας έφτασε στο στόχο της... Κι αυτό είναι που μέτρησε τελικά.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Μπράντον Γιανγκ ήταν καταπληκτικός και κόντεψε να νικήσει μόνος του το ματς για το Λαύριο. Ο Αμερικανός όχι μόνο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με δύο βολές στα 7'' της κανονικής διάρκειας, αλλά είχε και φοβερά νούμερα. Πέτυχε 29 πόντους με 5/6 βολές, 9/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, αλλά η εμφάνισή του δεν συνδυάστηκε με ιδανικό αποτέλεσμα.
ΤΟ ΜΑΤΣ:
Ο Κόροιβος κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε τις προθέσεις του από την αρχή. Το 10-0 στο 3' ήρθε κυρίως δια χειρός Μπράουν (5 π.) και οι γηπεδούχοι δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Το Λαύριο μείωσε σε 14-12 χάρη στον Χάμιλτον, αλλά με Βαν Οστρουμ και Χάμιλτον να ανεβάζουν στροφές έγινε το 22-19 στο 10'.
Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο παίρνοντας βοήθεια από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Καλαμπάκος, η διαφορά έφτασε στους 13 (33-20) στο 16'. Η είσοδος του Στεφανίδη βοήθησε το Λαύριο να μειώσει σε 33-25, αλλά ο Βαν Οστρουμ πήρε εκ νέου την κατάσταση στα χέρια του και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-32.
Το Λαύριο μείωσε σε 43-36 στο 22', αλλά αμέσως ο Κόροιβος αντέδρασε και απάντησε με σερί 6-0 (49-39 στο 24'). Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν σαφώς πιο αποφασισμένοι και με τον Μπολντς να παίρνει πρωτοβουλίες, μείωσαν σε 51-46 στο 27'. Ο Κοκ έκανε το 53-50 αμέσως μετά, για να λήξει το δεκάλεπτο με σκορ 57-54.
Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε μεγάλη μάχη. Ο Κόροιβος έκανε το 68-61 στο 36' με τον Χαλ να δίνει πολύτιμες λύσεις, ενώ ο Γιανγκ μείωσε σε 69-66 με τρίποντο στο 39'. Στα 20'' και με το σκορ στο 72-69 ο Βαν Οστρουμ έκανε λάθος, το Λαύριο μείωσε σε 72-71. Ο Βαν Οστρουμ είχε 1/2 βολές στα 13'' και ο Γιανγκ ισοφάρισε για το Λαύριο σε 73-73 στα 7''. Ο Μιλουτίνοβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στο Λαύριο, αλλά ήταν άστοχος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο συνεχίστηκε το θρίλερ, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και οι λεπτομέρειες έκριναν τα πάντα. To καλάθι του Μιλουτίνοβιτς έγραψε το 86-84 στα 37'', o Περράκης έκανε επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και στα 31'' ο Χατζηνικόλας με 2/2 βολές έκανε το 88-84. Εν τέλει ο Κόροιβος πήρε τη νίκη με 89-86 και πανηγύρισε μαζί τους οπαδούς τους.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-32, 57-54, 73-73 (κ.α.), 89-86.
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 10 (1τρ, 8ασ), Γκότσερ 16 (4), Μιχάλογλου, Βαν Οοστρουμ 16 (1), Χολ 17, Μιλουτίνοβιτς 13, Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 6, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 9.
Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 11 (1), Γιανγκ 29 (2), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κοκ 6, Μπολντς 16 (1), Πάντερ, Στεφανίδης 6 (1), Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (1), Κακλαμανάκης, Σέλτον 5 (1).