25/11/16

9η Aγωνιστική Euroleague : Παναθηναϊκός - Νταρουσάφακα 86-80

Μετά από δύο σερί ήττες, ο Παναθηναϊκός Superfoods επέστρεψε στις νίκες. Το "τριφύλλι" έκαμψε την αντίσταση της Νταρουσάφακα (86-80), στο ντεμπούτο των Μάικ Τζέιμς και Κένι Γκάμπριελ με την πράσινη φανέλα στην EuroLeague.
Δύο σερί ήττες ήταν πολλές για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος πήρε τη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα (86-80). Το "τριφύλλι" κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το εξάλεπτο "μπλακ άουτ" που υπέστη στην εκκίνηση της γ' περιόδου έδωσε τη δυνατότητα στην τουρκική ομάδα να "μπει" στο παιχνίδι και να διεκδικήσει το "διπλό" μέχρι τέλους.

Ο Ουίλ Κλάιμπερν (26π.) έκανε ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, αφού -στην άλλη πλευρά- υπήρχε ο Γιάννης Μπουρούσης, που πέτυχε τέσσερις πολύ κρίσιμους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.
Ο MVP:
Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο παίκτης που άλλαξε τον ρυθμό, με την παρουσία του στο γ' δεκάλεπτο, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό Superfoods να βάλει τέλος στο σερί της Νταρουσάφακα. Φόρτωσε με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς και με συνεχόμενες βολές διατήρησε τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ. Κάθε φορά, δε, που η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτανε σε απόσταση βολής, έπαιρνε μπάλες για να αποκαταστήσει την "πράσινη" υπεροχή. Συν τοις άλλοις ήταν αυτός που έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι -μετά το airball του Κέι Σι Ρίβερς- με 11.6'' για το τέλος, ενώ είχε 2/2 βολές στα 5.4''.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ;
Όταν η Νταρουσάφακα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (76-77 στο 37'19''), ο Παναθηναϊκός έδειξε συγκέντρωση και ηρεμία στο παιχνίδι του, για να ξαναπάρει άμεσα κεφάλι στο σκορ, κι εν τέλει τη νίκη.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Πριν από το αποψινό παιχνίδι, η Νταρουσάφακα ήταν η χειρότερη ομάδα της EuroLeague στα ριμπάουντ (με 28.75). Απέναντι στον Παναθηναϊκό, η τουρκική ομάδα κέρδισε τη συγκεκριμένη μάχη (32 έναντι 30).
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο πλουραλισμός του Παναθηναϊκού Superfoods στην επίθεση ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στο α' δεκάλεπτο. Μπορεί ο Ουίλ Κλάιμπερν να έκανε αισθητή την παρουσία του χάρη στην ικανότητα που έχει στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά πλην αυτού ουδείς άλλος παίκτης της Νταρουσάφακα ήταν συνεπής στο μπροστινό μέρος του παρκέ. Αυτό ήταν ένα στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε το "τριφύλλι" για να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και να κλείσει την α' περίοδο στο +5 (21-16), τη στιγμή που όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα πάνω στον Μάικ Τζέιμς, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση μετά από απουσία 48 ημερών!
Δεν άργησε να έρθει κι η στιγμή του Κένι Γκάμπριελ να πατήσει για πρώτη φορά στο παρκέ (στο 11'33''), δίνοντας στον Τσάβι Πασκουάλ μία ακόμη εναλλακτική λύση για τη φροντ λάιν. Η αύρα των δύο πρωτοεμφανιζόμενων στην EuroLeague συνεπήρε τους υπόλοιπους, οι οποίοι ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Κρις Σίνγκλετον με τον Κέι Σι Ρίβερς τελείωσαν τις περισσότερες φάσεις στην επίθεση και μαζί με τον Νικ Καλάθη αποτέλεσαν την τριάδα που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην τουρκική άμυνα.
Με 57.9% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα ήταν αναμενόμενο για το "τριφύλλι" να πάει στα αποδυτήρια με το +12 (46-34) ως παρακαταθήκη για το β' μέρος. Μοναδικό μελανό σημείο τα 9 επιθετικά ριμπάουντ της Νταρουσάφακα, τα 5 εκ των οποίων από τα χέρια του Ουίλ Κλάιμπερν.
Μέσα σε πέντε λεπτά στη γ' περίοδο πάντως, οι "πράσινοι" κατέστρεψαν ό,τι "έχτιζαν" για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Έμεναν δίχως εντός παιδιάς καλάθι για έξι (!) λεπτά και έδωσαν τη δυνατότητα στην Νταρουσάφακα να πλησιάσει σε απόσταση βολής (48-46 στο 24'53''). Η υπεροχή του Γιάννη Μπουρούση κοντά στο καλάθι όμως, σε συνδυασμό με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων κράτησαν το "τριφύλλι" μπροστά στο σκορ με το τέλος της γ' περιόδου (64-60).
Η αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας δεν σταμάτησε όμως εκεί. Χρειάστηκε λίγο ακόμη χρόνο, αλλά εν τούτοις κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (77-78 στο 37'19''), με τον Ουίλ Κλάιμπερν να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ. Δεν ήταν μόνο ότι ηγούνταν στο σκοράρισμα από το πρώτο λεπτό, αλλά και ότι ήταν αυτός που "έγραψε" το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο παιχνίδι. Η αντίδραση από πλευράς "τριφυλλιού" ήρθε άμεσα και με δύο γρήγορα καλάθια, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επανέφερε το +3 (80-77 στο 38'32''), αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ.
Δεν έφτανε όμως αυτό στην ομάδα του, με τον Γιάννη Μπουρούση να βάζει ένα μεγάλο καλάθι με 11.6'' και 2/2 βολές στα 5.4'' για να σιγουρέψει τη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods. Ο Νίκος Παππάς απλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην εκπνοή, για το τελικό +6 (86-80).
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80.
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13, Νίκολς 7, Ρίβερς 13, Τζέιμς 7, Φώτσης 3, Παππάς 12, Φελντέιν, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 18, Καλάθης 11.
Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8, Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουάναμεϊκερ 19, Κλάιμπερν 26, Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Άντερσον 16, Σλότερ, Μπερτάνς 4.