21/12/16

10η Aγωνιστική Basketball Champions League : Μπεσίκτας - ΑΕΚ 82-68

Το -21 στο 11', δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να διεκδικήσει στην Κωνσταντινούπολη τη νίκη, με τη Μπεσίκτας να την παίρνει με άνεση (82-68).
Στο ματς του πρώτου γύρου, η Μπεσίκτας νίκησε στο ΟΑΚΑ (88-78) την ΑΕΚ που ήθελε να ρεφάρει. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να δοκιμάσει τις δυνάμεις της, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησαν εύκολα (82-68) για να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 8-2 και να πέσουν οι κιτρινόμαυροι στο 6-4.
Ο MVP:
Ο Ερλ Κλαρκ (των έξι χρόνων καριέρας στο ΝΒΑ) έβαλε 11 γρήγορους πόντους για να ξεσηκώσει τη Μπεσίκτας που έχτισε από νωρίς μια καλή διαφορά και την εκμεταλλεύθηκε μέχρι το τέλος. Ο 28χρονος Αμερικανός έμεινε τελικά στους 13, όμως έκανε τη δουλειά που έπρεπε να κάνει και με το παραπάνω.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς των 15 πόντων, των 13 ριμπάουντ και των 2 ασίστ. Ο Σέρβος έκανε τρομερή προσπάθεια στα 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ κι αν ήταν πιο εύστοχος από τη γραμμή των 6μ.75 (0/6), θα είχε γράψει μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στην έλλειψη μιας "δύναμης" στη ρακέτα της ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής πάλεψε και έδωσε τις μάχες του, όμως είχε 2/7 δίποντα σε 14 λεπτά, την ώρα που ο Ραντάλ Φάλκερ ήταν εκτός ρυθμού και χρησιμοποιήθηκε για μόλις 7:31. Οι κιτρινόμαυροι έχουν παίκτες στην περιφέρεια, περιμένουν την επιστροφή του Κώστα Βασιλειάδη, μα χρειάζονται και έναν ποιοτικό ψηλό για να κάνουν ένα βήμα μπροστά. Αφήστε που ο Τζαγουάντ Γουίλιαμς είχε 1/10 σουτ στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Σαρωτική από το ξεκίνημα, η Μπεσίκτας έδωσε τη μπάλα στον Ερλ Κλαρκ κι εκείνος έβαλε 11 γρήγορους πόντους για να ρίξει την ΑΕΚ στα σκοινιά. Το 10-2 διαδέχθηκε το 28-11 της πρώτης περιόδου, με τον Ουφούκ Σαρίτσα να πιέζει τους παίκτες του κι εκείνοι να ανταποκρίνονται εντυπωσιακά. Το επί μέρους 20-2 των γηπεδούχων και το 32-11 στο 12' δεν άφηναν περιθώρια αισιοδοξίας στους κιτρινόμαυρους, που έκαναν επτά λεπτά να σκοράρουν και βρέθηκαν σε έναν... λάκκο από τον οποίο δεν μπορούσαν εύκολα να βγουν. Η ΑΕΚ πάλεψε, κέρδισε την περίοδο (14-16), έριξε τη διαφορά στους 15 στο ημίχρονο και ήλπιζε για κάτι καλύτερο.
Η αλήθεια είναι πως οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν καλύτερα στις αρχές της τρίτης περιόδου, κυκλοφόρησαν τη μπάλα σωστά, με υπομονή, ήταν όμως άστοχοι και είχαν πρόβλημα στο ριμπάουντ. Η Μπεσίκτας κράτησε μια καλή διαφορά (50-36 στο 26') και όταν η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μειώσει στους οκτώ, ο Σάκοτα σούταρε από τα... δέκα μέτρα. Αστόχησε και όσο κι αν ήθελαν οι συμπαίκτες του αλλά και ο ίδιος, οι Τούρκοι είχαν φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν και δεν προβληματίστηκαν μέχρι να φτάσουν στη νίκη, την όγδοη σε δέκα αγώνες.
Τα δεκάλεπτα: 28-11, 42-27, 57-41, 82-68.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Γκιουλέρ 4, Κλαρκ 13, Ετζέ 1, Βεϊσέλογλου, Στίματς 16 (6/8 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 17(3), Ρολ 5(1), Σανλί 7, Στρόμπερι 11(3), Γουίμς 8(2).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11(3), Σάκοτα 11(1), Μιλόσεβιτς 15(13 ριμπάουντ), Ντίξον 10(2), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 3, Ιβάνοβιτς 8, Μαυροειδής 5, Γουίλιαμς 3(1 τρίποντο, 1/10 σουτ).