26/12/16

12η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ 86-73

Η ομάδα της Ρόδου κυριάρχησε απόλυτα επί της Ενωσης (86-73) και έδειξε για άλλη μια φορά πόσο ισχυρή είναι στο Βενετόκλειο. Τρίτη ήττα για την ΑΕΚ στο φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Mέσα στη Ρόδο, ο Κολοσσός δεν είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν. Ειδικά όταν το Βενετόκλειο είναι κατάμεστο και έχει πέντε παίκτες σε σπουδαία μέρα. Το 86-73 επί της ΑΕΚ ήρθε με απόλυτη κυριαρχία των "θαλασσί", που έφτασαν στις 6 νίκες σε 7 εντός έδρας ματς στη φετινή Stoiximan.gr Basket League, την ίδια στιγμή που η Ενωση έκανε την τρίτη της ήττα. Την πρώτη εκτός προγράμματος και μάλιστα δίχως να μπορέσει σε κανένα σημείο να ελέγξει το ματς...
Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλος, Χολ, Σαλούτσρος και Ρέντικ έκαναν πάρτι υπό την καθοδήγηση του Αρη Λυκογιάννη, απογοήτευσε η ΑΕΚ που είχε ρόλο κομπάρσου σε όλο το παιχνίδι.
MVP:
O Τρέβορ Ρέλεφορντ έπαιξε τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο, αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να κάνει... μαγικά. Είχε 19 πόντους με 3/4 βολές, 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ μα το κυριότερο απ' όλα ήταν πως έβαλε μεγάλα καλάθια στο κρίσιμο σημείο.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν φοβερός, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Είχε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και βοήθησε και στο σκοράρισμα, διότι ούτως ή άλλως έκανε εξαιρετική δουλειά σε όλους τους υπόλοιπους τομείς. Ο συνολικός απολογισμός του ήταν 11 πόντοι με 4/7 βολές, 2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και μαζί 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Κολοσσός κυριάρχησε από την αρχή ως το τέλος κι αυτό γιατί ευτύχησε να έχει πολλούς παίκτες σε σπουδαία μέρα. Πέρα από τους Ρέλεφορντ και Βασιλόπουλο, ήταν και ο Ρέντικ (13 π., 11 ρ.), Χολ (11 π., 4 ασ.), Σαλούστρος (12 π., 7 ριμπ. 4 ασ.). Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Κράτησε με την εξαιρετική του άμυνα την ΑΕΚ στο μηδέν για 4 λεπτά κι έτσι προηγήθηκε με 5-0. Η είσοδος του Μαυροειδή βοήθησε την Ενωση να ισορροπήσει (7-7 στο 6'), αλλά ο Γουότσον με προσωπικές ενέργειες έκανε το 11-7 στο 7', για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 16-13. Οι άμυνες κυριάρχησαν μέχρι αυτό το σημείο και το δυνατό παιχνίδι σαφώς βόλεψε τους γηπεδούχους.
Ο Γεωργαλής με δύο τρίποντα και ο Λιάπης με άλλο ένα, ήρθαν από τον πάγκο για να κάνουν το 25-18 για τον Κολοσσό, ενώ Σαλούστρος και Ρέλεφορντ ήταν ο λόγος που έγινε το 39-33 στο 18'... Ομως ο Ούκιτς και ο Γουίλιαμς κράτησαν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-38.
Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένος στην τρίτη περίοδο. Με τον Ρέντικ να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες έγινε το 47-44 στο 24' και ο ανεβασμένος Παναγιώτης Βασιλόπουλος το 53-49 στο 27'. Ο ίδιος μάλιστα με τρίποντο έγραψε και το 57-49 στο 29', φτάνοντας στους 10 πόντους. Ο Σαλούστρος έφερε τη διαφορά στους 9 (60-51) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να απαντήσει αμέσως ο Σάκοτα και να γράψει το 60-54 στο 34'.
Η ΑΕΚ πάλι με τον Σάκοτα να βοηθάει μείωσε σε 61-59 στο 32', αλλά Ρέλεφορντ, Αχονεν και Χολ απάντησαν αμέσως και στο 35' ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στη στους 13 (72-59).

Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 76-69 στο 38', αλλά ο Ρέλεφορντ ήταν ασταμάτητος, το ίδιο και οι Χολ, Σαλούστρος. Η διαφορά έφτασε στους 16 (86-70), για να λήξει το ματς με 86-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 40-38, 60-54, 86-73.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Τσούκου 2, Ρέλεφορντ 19 (2), Βασιλόπουλος 11 (1), Χολ 11, Λιάπης 3 (1), Γεωργαλής 6 (2), Σαλούστρος 12 (1), Αγγελάκος, Αχονεν 5 (1), Παπαδάκης, Ουότσον 4.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), Μιλόσεβιτς 15 (1), Ντίξον 8, Φάλκερ 6, Ουίλιαμς 10 (1), Σάκοτα 16 (1), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 1, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης.