26/12/16

12η Αγωνιστική Α1 : Kόροιβος Αμαλιάδας - ΠΑΟΚ 80-82

Ο εξαιρετικός Κόροιβος έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Δικέφαλος έμεινε όρθιος χάρη στο έρμπολ του Μιλουτίνοβιτς.
O Kόροιβος δεν έχει δυνατό ρόστερ. Δεν έχει σπουδαίους παίκτες. Δεν έχει πολύ ταλέντο. Παλεύει όμως κάθε ματς και αυτό έκανε και απέναντι στον ΠΑΟΚ, μέχρι να "λυγίσει" στις λεπτομέρειες (80-82). Η ομάδα της Αμαλιάδας είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως το ελεύθερο τρίποντο του Μιλουτίνοβιτς από την κορυφή ήταν πολύ άστοχο και ο Τσόχλας με τον Μιλιένοβιτς μοιράστηκαν τον τίτλο του ήρωα χάρη στους πέντε σερί πόντους που πέτυχαν στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό.
O MVP:
Δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν παίκτη του ΠΑΟΚ. Μάλλον ο τίτλος αξίζει να πάει στα χέρια του Κιθ Κλάντον που έγραψε άλλο ένα εντυπωσιακό double-double (13 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για το 80-78 και έκρυψε τα έξι λάθη που έκανε στα 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Κεν Μπράουν, στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα του Κόροιβου, είχε 8 πόντους με 2/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/6 βολές. Αστόχησε σε κρίσιμο σουτ, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και μάλλον θα αποχαιρετήσει την Αμαλιάδα προβληματισμένος γι' αυτή την εμφάνισή του. Έδωσε πάντως 9 ασίστ στα 35 λεπτά που έπαιξε.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Κυριολεκτικά στο σουτ! Ο Κεν Μπράουν δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, η μπάλα έφτασε με περιπέτεια στα χέρια του Μιλουτίνοβιτς και εκείνος αν και ελεύθερος στην κορυφή, έκανε έρμπολ. Και να φανταστείτε πως είχε ήδη πετύχει 18 πόντους με 5/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μοιραίος.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο ΠΑΟΚ ήξερε πως ο Κόροιβος θα είναι "ζόρικος" αντίπαλος. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με οκτώ (4-12) στο πέμπτο λεπτό, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (21-24), είχε επτά παίκτες στον πίνακα των σκόρερ, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά και με τους Βαν Όστρουμ - Μιχάλογλου πήραν και το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο (44-42). Ο πάγκος των γηπεδούχων έδωσε τους 26 από τους 44 πόντους στο πρώτο μέρος, με τον Μιλουτίνοβιτς να έχει τους 12 από αυτούς. Την ίδια ώρα, οι Θεσσαλονικείς είχαν πετύχει μόλις ένα τρίποντο.
Δυο τρίποντα του Γκότσερ (54-50) έβαλαν ακόμη περισσότερα προβλήματα στο μυαλό του Σούλη Μαρκόπουλου, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κεν Μπράουν μετρούσε 0/12 σουτ (!) όμως έβαλε το πρώτο του για τη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (68-61). Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -9, αντέδρασε όμως άμεσα και με τρίποντα των Σάιμπερτ - Πέινερς μείωσε στον πόντο (73-72) και λίγο μετά πέρασε και μπροστά με καλάθι του Γλυνιαδάκη. Χολ και Πόλαρντ κράτησαν τον Κόροιβο όρθιο και το ματς έγινε θρίλερ.
Τσόχλας με τρίποντο και Μιλιένοβιτς έγραψαν το 80-82, αλλά η ομάδα της Αμαλιάδας είχε την ευκαιρία της. Κράτησε με περιπέτεια τη μπάλα, όμως ο εξαιρετικός Μιλουτίνοβιτς έκανε έρμπολ σε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή.
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-42, 69-61, 80-82.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 8 (2/19 σουτ, 9 ασίστ), Γκότσερ 14 (4), Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 7, Χολ 15, Μιλουτίνοβιτς 18 (2), Μιχάλογλου 3 (1), Βαν Όστρουμ 13 (2), Σαχπατζίδης, Σπυριδωνίδης 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 6 (2), Μιλιένοβιτς 13 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάιμπερτ 12 (1), Κλάντον 13 (15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας 5 (1), Τέιλορ, Μαργαρίτης, Γλυνιαδάκης 11 (9 ριμπάουντ), Πέινερς 14 (2).