28/2/17

Φάσης των 16 του Basketball Champions League : ΠΑΟΚ - Τενερίφη 66-63 (1ος Αγώνας).

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την πρωτοπόρο της Liga Endesa, Τενερίφη, με 66-63 και έκανε βήμα πρόκρισης στους "8". Τον αδικεί το +3. Ξεχώρισαν Πέινερς (15π) και Κλάντον (13π, 10ρ).
Για το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, για την φάση των "16" του Champions League, ο ΠΑΟΚ νίκησε την πρωτοπόρο του ισπανικού πρωταθλήματος, Τενερίφη, με 66-63, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά και θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς με +6, αλλά στην τελευταία επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρίποντο. Οι γηπεδούχοι στο 30' (57-46) προηγήθηκαν και με +11 (57-46), αλλά στο τέλος η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη ροκάνισε την διαφορά. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη στις 8 Μαρτίου.
O MVP της αναμέτρησης:
Τον τίτλο του MVP τον μοιράζονται οι Πέινερς και Κλάντον, οι οποίοι έδωσαν μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα τους. Ο πρώτος ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 15 πόντους, ενώ ο δεύτερος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (6/9δ) και 10 ριμπάουντ, ενώ μέτρησε και 2 κλεψίματα. Πολύτιμη και η παρουσία του Χρυσικόπουλου (11π, 4ρ).
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Η Τενερίφη προηγήθηκε με 43-44 στο σκορ στο 26', αλλά στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα επί μέρους σκορ 15-2, με τους Πέινερς και Χρυσικόπουλο να "πυροβολούν" από την περιφέρεια, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο όντας στο +11 (57-46). Ένα προβάδισμα που οι γηπεδούχοι το διαχειρίστηκαν έξυπνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αν και ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, με 13 τελικές πάσες και 18 λάθη στο ματς.
Το ματς:
O ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με μπροστάρη τον Κλάντον, ο οποίος έκανε.... πάρτι μέσα στην ρακέτα, προηγήθηκε με 10-4 στο 5', με τους γηπεδούχους να βγάζουν καλές άμυνες. Ο Κλάντον έφτασε τους 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-10) στο 8', αλλά ακολούθως οι Ισπανοί αντέδρασαν και η Τενερίφη με ένα γρήγορο 6-0 σερί, "έγραψε" το 16-16 στην πρώτη περίοδο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς, πίεζαν στην άμυνα και έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Μέσα σε 4 λεπτά έκαναν ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί, τρέχοντας και στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Γλυνιαδάκη να "γράφει" το 27-16 στο 14'. Στο 19' ο Σαν Μιγκέλ με τρίποντο μείωσε σε 29-27, το ίδιο έκανε και ο Ντόρνεκαμπ (32-30), με το 34-30 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα 20λεπτο που ο ΠΑΟΚ έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +6 (38-32) στο 24', αλλά ακολούθως η Τενερίφη με τρίποντο του Σαν Μιγκέλ πήρε το προβάδισμα με σκορ 42-44 στο 26'. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έδειξαν αντανακλαστικά, αντέδρασαν και με δύο σερί τρίποντα από τους Χρυσικόπουλο και Πέινερς προηγήθηκαν με 52-46, φτάνοντας και στο +11(57-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ χειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα του, έλεγξε τον ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ, με τον Κλάντον να δίνει έξοχη ασίστ στον Χρυσικόπουλο, ο οποίος στο 36' διατήρησε την διαφορά στο +10 (63-53). Στο 38' ο Ντόρνεκαμπ με τρίποντο μείωσε σε 64-60, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν και με +6 (66-60), αλλά στην τελευταία επίθεση του ματς ο Ντόρνεκαμπ με τρίποντο μείωσε σε 66-63, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, ΜακΦάντεν 9 (2), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 15 (1), Κλάντον 13.
Τενερίφη: Σαν Μιγκέλ 8 (2), Ριτσότι, Νιανγκ 2, Μπασάς 2, Χάνλεϊ 4, Κιρκσάι, Γκριγκόνις 12 (1), Αμπρομάιτιςν 3, Μπόγρης 6, Γουάιτ 3, Ντόρνεκαμπ 19 (5).