19/3/17

Τελικός Κυπέλλου Βόλεϊ Ανδρών 2017 : Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3

Δια χειρός Κονσταντίν Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Κηφισιάς και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών στον Πύργο τον Λευκό και έχει πλέον δυό(!) περισσότερα Κύπελλα από όλες μαζι τις υπόλοιπες ομάδες!

Το 17ο Κύπελλο στην ένδοξη ιστορία του, κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 3-1 σετ της Κηφισιάς στον τελικό που διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο. Οι Πειραιώτες μετά την άνετη νίκη στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, ήταν καλύτεροι και στον τελικό με την Κηφισιά και σήκωσαν το Κύπελλο στον… Πύργο τον Λευκό! Με πρωταγωνιστή και MVP του Final Four τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς ο Θρύλος θριάμβευσε στην διοργάνωση με την υποστήριξη των οπαδών του στο διήμερο των αγώνων. Έτσι μετά το Λιγκ Καπ, τον δρόμο προς τον Πειραιά πήρε και το Κύπελλο Ελλάδας (και έχει δυο περισσότερα από όλες μαζί τις υπόλοιπες ομάδες) και τώρα σειρά παίρνει η κατάκτηση του πρωταθλήματος!
Γρήγορο και άνετο προβάδισμα!
Ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα πηγαίνοντας με 4-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με 9-16 στο δεύτερο, ύστερα από καρφί του Αγκάμεζ. Με πρώτο χρόνο του Δημήτρη Σουλτανόπουλου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 9-17 και με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή στο 11-19 και στη συνέχεια διεύρυνε στο +10 την διαφορά (11-21). Mε δυο διαδοχικούς άσσους του Δημήτρη Σουλτανόπουλου ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 13-25!
Προσωρινή ισοφάριση αλλά άμεση αντίδραση!
Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες δεν μπήκαν με την ίδια συγκέντρωση και έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να προηγηθεί στο σκορ και να φτάνει στο 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Ωστόσο ο Θρύλος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τρίτο σετ και αντέδρασε, ανακτώντας ξανά το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» οδηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια και έφτασαν με προβάδισμα τριών (5-8) και τεσσάρων πόντων (12-16) στα πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο 25-22 για να προηγηθούν εκ νέου με 2-1.
Ο Τσούπκοβιτς «υπέγραψε» την κούπα!
Το 4ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-15 και με 21-19 αλλά με δυο διαδοχικές επιθέσεις του Αγκάμεζ ο Θρύλος ισοφάρισε σε 21-21. Ο Γιορντάνοφ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (22-21) η οποία έφτασε στο 23-21 στη συνέχεια. Μετά από άστοχο σερβίς του Γιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 23-22 και στη συνέχεια προήλθε το 24-22. Ο Θρύλος όμως αντέδρασε και με δυο διαδοχικούς πόντους (επίθεση και μπλοκ στον Γιορντάνοφ) του Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 24-24! Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή με μπλοκ του Σουλτανόπουλου για το 24-25 αλλά ακολούθησε νέα ισοφάριση της Κηφισιάς. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε, ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 27-27 και με δυο διαδοχικούς άσους έγραψε το 27-29 χαρίζοντας το Κύπελλο στον Ολυμπιακό!
Κηφισιά - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 13-25 (22’), 19-25 (26’), 22-25 (30’), 27-29 (35').