18/3/17

22η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πάτρας - Ρέθυμνο 80-84

Ο Γκάρι Τάλτον... σεληνιάστηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο και οδήγησε το Ρέθυμνο στο 84-80 επί του Προμηθέα και στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του έπειτα από τις 8 Οκτωβρίου.
Το Ρέθυμνο έψαχνε αυτή τη νίκη εδώ και πέντε μήνες. Από τις 8 Οκτωβρίου είχε να νικήσει εκτός έδρας. Ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στη Ρόδο. Έκτοτε μεσολάβησαν εννέα ήττα στη σειρά. Μάλιστα, σε μόνο ένα από αυτά τα παιχνίδια (στην Πυλαία) είχε ηττηθεί με διαφορά μικρότερη από οκτώ πόντους.
Επιτέλους, όμως, αυτό το σερί έλαβε τέλος για τους Κρητικούς, οι οποίοι επικράτησαν στην Πάτρα του Προμηθέα με 84-80, έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες και εδραίωσαν έτσι τη θέση τους στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.
Ο MVP:
Ο Λέμον κράτησε το Ρέθυμνο σε όλο το ματς. Ο παίκτης που το κέρδισε, πάντως, ήταν ο Γκάρι Τάλτον. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ δεν είχε σημειώσει ούτε έναν πόντο μέχρι το 34ο λεπτό, έβαλε όμως 13 πόντους στα τελευταία έξι λεπτά και οδήγησε το Ρέθυμνο στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Οι δύο ομάδες δεν προστάτευσαν ιδιαίτερα καλά το καλάθι τους. Ο μεν Προμηθέας πέτυχε 34 πόντους μέσα από τη ρακέτα και το Ρέθυμνο είχε 42 από τη μεριά του.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο επιθετικό ξέσπασμα του Γκάρι Τάλτον, ο οποίος σημείωσε 13 συνεχόμενους πόντους από το 34' έως το 38'. Πριν... πάρει το όπλο του ο Αμερικανός γκαρντ το σκορ ήταν ισόπαλο (70-70). Μόλις ολοκλήρωσε το έργο του ο Τάλτον, το Ρέθυμνο είχε δημιουργήσει προβάδισμα επτά πόντων (76-83) και απέμεναν μόνο 82 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Με... φόρα από τις τρεις νίκες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (και τις πέντε στις τελευταίες επτά) μπήκε στο γήπεδο ο Προμηθέας, ο οποίος μέχρι πριν από δύο μήνες πάλευε για τη σωτηρία του, αλλά βρέθηκε να χτυπάει -με μεγάλες πιθανότητες- την πόρτα των Playoffs. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε διαρκώς το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο οι Κρητικοί έκλεισαν καλύτερα το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17-24 στο 8' έχοντας 18 πόντους μέσα στη ρακέτα. Το Ρέθυμνο ξέφυγε μάλιστα με 21-31 στο 11', έχοντας ευστοχήσει μέχρι εκείνο το σημείο 13 από τα 19 σουτ που είχε επιχειρήσει! Όλα όμως άλλαξαν μέσα σε λίγα λεπτά.
Ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους 15-1 στο 15', προηγήθηκε με 36-32 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα στο σκορ (44-43). Οι Πατρινοί είχαν μάλιστα σταθερά το προβάδισμα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με 59-52 στο 26' και με 66-59 στο 28', ενώ στο 31' ήταν μπροστά στο σκορ με 70-65. Κάπου εκεί άρχισε η ανατροπή των Κρητικών. Το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα με ένα επιμέρους 10-1 (71-75) και από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Τάλτον, ο οποίος έκανε ολομόναχος το σκορ 76-83 στο 38'. Ο Προμηθέας μείωσε πάλι σε 80-83 στα 51'' και είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Φαγιέ στα 10'' δεν βρήκε καν σίδερο και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84.
Προμηθέας Πάτρας (Αγγέλου): Γκίκας 7, Πέττας 2,Φαγιέ 14, Σαρικόπουλος, Μουρ 18 (10ρ., 3κ.), Παπαντωνίου 7, Μπλάσινγκεϊμ 2 (0/8σ.), Γερομιχαλός 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τόντιτς 11 (9ρ.), Τζόουνς 15.
Ρέθυμνο (Βετούλας): Χριστοδούλου 7, Αρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 19, Σάφτεναρ 4, Λέμον 23 (10/14σ.), Ραζής, Τάλτον 13, Καμπερίδης 3, Γιαννόπουλος 5.