18/3/17

22η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Άρης 85-84

Σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια της σεζόν, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη επί του Άρη (85-84) αν και έχασε προβάδισμα 23 πόντων. Μαζί στην τέταρτη θέση οι δυο ομάδες.
Για 26-27 λεπτά, ο Κολοσσός έκανε το απόλυτο ματς. Έφτασε να προηγείται με 23 πόντους (73-50), έφτασε στο σημείο να απειλεί τη διαφορά από το ματς του πρώτου γύρου (84-60), αλλά στο τέλος δέχθηκε ένα επί μέρους 10-34 από τον Άρη που πέρασε μπροστά και άγγιξε το θαύμα! Ο Άχονεν είχε αντίθετη γνώμη, έβαλε το νικητήριο σουτ για το τελικό 85-84 και έδωσε στην ομάδα της Ρόδου το δικαίωμα να διεκδικήσει μέχρι το τέλος την τέταρτη θέση στη Stoiximan.gr Basket League που θα δώσει το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs. Όπως κι αν έχει, στο Βενετόκλειο έγινε απίθανο παιχνίδι, ίσως ένα από τα 3-4 κορυφαία της σεζόν.
O MVP:
Αν και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε σπουδαία εμφάνιση (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 31 λεπτά), ο τίτλος του πολυτιμότερου της αναμέτρησης πηγαίνει δικαίως στον Ρουπ Άχονεν που σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να σκοράρει 14 πόντους με 3/4 τρίποντα και το νικητήριο καλάθι στο φινάλε. Ο Φινλανδός έδωσε και 3 ασίστ, για να πανηγυρίσει έξαλλα στο τέλος τη νίκη της ομάδας του, την όγδοη φετινή της σε 11 αγώνες στο Βενετόκλειο.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 10/11 σουτ του Κολοσσού στο πρώτο δεκάλεπτο, τα 8/12 τρίποντά του στο πρώτο μέρος και η τρομακτική διαφορά στα ριμπάουντ (22-7) σε αυτά τα 20 λεπτά. Κάπως έτσι βρέθηκαν οι Ροδίτες στο +23, πριν ο Άρης κάνει την απίθανη ανατροπή του και διεκδικήσει τη νίκη σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο από νωρίς. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν μόλις 8 λάθη, όμως ήταν άστοχοι σε εύκολα λέι-απ και βολές που τους έβαλαν σε ακόμη πιο δεινή θέση.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, πραγματικά στις λεπτομέρειες. Το καλάθι του Άχονεν έκρινε τον αγώνα, που θα μπορούσε να έχει ακόμη πιο "τρελό" φινάλε αν το σουτ της απελπισίας από τον Μούρτο πολύ πίσω από το κέντρο έβρισκε στόχο. Δεν ήθελε και πολύ, καθώς η μπάλα χτύπησε ταμπλό και στεφάνη πριν οι παίκτες του Κολοσσού πέσουν στα γόνατα και ξεσπάσουν σε έντονους πανηγυρισμούς.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Αν η αρχή είναι η... μισή δουλειά, τότε ο Κολοσσός ήξερε από νωρίς το αποτέλεσμα. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με δέκα (19-9 στο 7') με τους Ρέντικ και Χολ σε εξαιρετική κατάσταση, πριν ο Παπαδάκης βάλει τρίποντο για το 24-15 της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/11 σουτ (!) και επτά λάθη, όμως ο Άρης απλά δεν υπήρχε στο παρκέ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άχονεν έκανε ό,τι ήθελε, έβαζε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, Τσούκου και Γεωργαλλής έκαναν το ίδιο κι ο Φινλανδός πέτυχε τρίτο σουτ από την περιφέρεια για το 50-35 του πρώτου μέρους. Τα ριμπάουντ ήταν 22-7, ο Κολοσσός είχε 8/12 τρίποντα και οι Θεσσαλονικείς 12/29 σουτ. Τα μόλις τρία λάθη που είχαν κάνει δεν τους επέτρεψαν να μείνουν κοντά, καθώς η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε κάνει ίσως το κορυφαίο φετινό της ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς στα δικά τους μέτρα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκαν και στο +23 (66-43) που ενθουσίασε τον κόσμο και άνοιξε και τη συζήτηση περί... διαφοράς. Ο Άρης έκανε ένα καλό δίλεπτο για να μειώσει στοςυ 17 (73-56) στο τέλος του δεκαλέπτου, έδειξε να έχει ακόμη σφυγμό και θα μπορούσε να είναι και σε λίγο καλύτερη θέση αν ο Γιάνκοβιτς δεν αστοχούσε σε βολές και λέι-απ. Ένα "νεκρό" διάστημα του Κολοσσού εκνεύρισε τον coach Λυκογιάννη που πήρε timeout στο 32', όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-11 για το 73-61, πριν χάσουν τον Ξανθόπουλο και τον Γιάνκοβιτς με τραυματισμούς στη μέση και το πόδι. Η αντεπίθεση πάντως συνεχίστηκε με τον Ντραγκίσεβιτς να μειώνει στους επτά (79-72) στα 2:33 πριν το φινάλε, πριν ολοκληρωθεί με τον Κάμινγκς να βάζει τον Άρη μπροστά (83-84) με δυο βολές.
Μέχρι εκεί όμως, καθώς ο Άχονεν έγραψε με περιπέτεια το 85-84 για να δώσει τη νίκη στον Κολοσσό και να τον γλιτώσει από την... αυτοκτονία. Ο Άρης έκανε συγκλονιστική προσπάθεια και έχασε πραγματικά από ένα παλικαρίσιο καλάθι του Φινλανδού.
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-35, 73-56, 85-84.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 11 (1), Βασιλόπουλος 10 (2τρ., 11 ριμπ.), Χολ 7, Λιάπης, Τσούκου 3 (1), Γεωργαλλής 5 (1), Αγγελάκος 2, Άχονεν 14 (3), Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 8.

Άρης (Πρίφτης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8 (2), Κάμινγκς 24 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 7 (1), Ζάρας 5 (1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ, Ντραγκίσεβιτς 22 (4), Τζάκσον.