30/3/17

29η Aγωνιστική Euroleague : Aνατολού Εφές - Ολυμπιακός 77-69

Ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος βαθμολογικά και υπέστη μια ήττα χωρίς κόστος από την Εφές με 77-69. Τρίτοι και μαθηματικά οι ερυθρόλευκοι, ελπίζουν σε πλεονέκτημα οι Τούρκοι.
Η Εφές ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε. Τόσο απλά εξηγείται το 77-69 επί του Ολυμπιακού, που επιτρέπει στους Τούρκους να κοιτάζουν ακόμα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Την ίδια στιγμή, οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούν να αισθάνονται άσχημα, αφού σε ένα αδιάφορο ουσιαστικά βαθμολογικά παιχνίδι, πάλεψαν μέχρι τέλους και έδειξαν καλό πρόσωπο, κυρίως ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο Ολυμπιακός είναι πλέον και με τη... βούλα τρίτος, παρότι υπέστη την τρίτη ήττα του στα τέσσερα τελευταία ματς. Αυτή η ήττα δεν του κοστίζει καθόλου και μπορεί να αποτελέσει οδηγό για τη συνέχεια, εν όψει των δύσκολων αγώνων. Είναι ένα αποτέλεσμα που δεν θα κουβαλήσει μαζί του στην πορεία της EuroLeague, με άλλα λόγια το κακό είναι μικρό και διορθώνεται.
MVP:
Μόλις μπήκε ο Ερτέλ η Εφές έγινε άλλη ομάδα. Ο Γάλλος είχε 18 πόντους με 4/4 βολές, 7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, μοίρασε 5 ασίστ, έδωσε 3 ριμπάουντ και είχε 23 στην αξιολόγηση.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Βασίλης Σπανούλης βρίσκει σιγά, σιγά τα πατήματά του και στην Πόλη το έδειξε ξεκάθαρα, ειδικά στο δημιουργικό κομμάτι. Είχε 11 πόντους και 10 ασίστ και μαζί με τον Γιώργο Πρίντεζη (16 π.) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Ολυμπιακός ξέμεινε από γκαρντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκριν τραυματίστηκε και δεν έπαιξε στην επανάληψη, ο Γουότερς έκανε 5 φάουλ σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής και ο Σφαιρόπουλος έκανε διάφορα πειράματα. Σχήμα δηλαδή με Παπαπέτρου στο "2" και έναν μόνο περιφερειακό στο παρκέ (Αθηναίου ή Σπανούλης). Συν τοις άλλοις ο Μάντζαρης και ο Πρίντεζης έμειναν για πολύ ώρα έξω. Παρ' όλα αυτά έμεινε ως το τέλος στο παιχνίδι και έχασε σε μια βραδιά που δεν είχε ιδιαίτερο κίνητρο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και στο 4' το σκορ ήταν 2-10, με τον Σπανούλη να οδηγεί και τον Μπιρτς να ακολουθεί... Το τάιμ άουτ που πήρε αμέσως ο Περάσοβιτς άλλαξε εντελώς τη λογική του αγώνα. Κυρίως η είσοδος του Ερτέλ στη θέση του εντελώς ακίνδυνου Μπαλμπάι.
Το ματς, λοιπόν, πήρε άλλη τροπή, κυρίως μετά το δεύτερο φάουλ του Σπανούλη, τον οποίο σημάδεψε ο Περσάσοβιτς. Ο Ολυμπιακός έκανε το 9-15 με τον Πρίντεζη κι από εκεί και πέρα η Εφές κυριάρχησε και άφησε τον Ολυμπιακό για 4,5 λεπτά δίχως καλάθι. Ο Ερτέλ στο 9' έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 17-15, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-15.
Η Εφές δεν σταμάτησε εκεί παρότι ο Αγραβάνης σκόραρε και έκανε το 25-17, είχε πάρει φόρα και έφτασε τη διαφορά στους 13 (30-17) στο 13' και το παιχνίδι φάνηκε να πάρει άσχημη τροπή για τους ερυθρόλευκους. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκριν και Γουότερς, αφύπνισαν τον Ολυμπιακό (30-23), ο πολύ καλοί Σπανούλης και Πρίντεζης βοήθησα να γίνει το 32-28 και το 36-32 στο 18'. Οσο για το ημίχρονο; Βρήκε την Εφές στο +7 (43-36).
Ο Πρίντεζης μείωσε σε 43-40 με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αλλά η Εφές αντέδρασε άμεσα και στο 24' έκανε το 52-42, εκμεταλλευόμενη και τα συνεχή φάουλ κατά του Ολυμπιακού. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το υπόλοιπο τρίτο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι πάλευαν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν την επαφή με το σκορ και στο 30' ο πίνακας έγραφε 58-50.
Ο Αγραβάνης και ο Παπαπέτρου πήραν την κατάσταση στα χέρια του στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 60-58 στο 32', αλλά αμέσως η Εφές βρήκε τις λύσεις και έκανε το 66-58...
Ακόμα κι έτσι, βέβαια, οι ερυθρόευκοι το πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους και μέχρι το 37' η διαφορά ήταν στους 5 πόντους (72-67). Ο Χάνεϊκατ και ο Ντάνστον έγραψαν το 77-67 μόλις 1:29 πριν από τη λήξη, για να τελειώσει το ματς με σκορ 77-69.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 11 (1 τρίπ., 11 ριμπ., 6 ασ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 9 (8 ριμπ.), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7 (2), Ερτέλ 18 (5 ασ.), Μουτάφ, Πολ 11 (1), Ντάνστον 11 (5 ριμπ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 5 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 11 (4/15 σουτ, 10 ασ.), Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 16 (9 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου.