30/4/17

B' γύρος των playoffs της A1 : AEK - Ρέθυμνο 90-78 (1-0)

Με το Ρόκο Λένι Ούκιτς να αγγίζει το triple-double η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 90-78 του Ρεθύμνου στον 1ο αγώνα των playoffs της Stoiximan.gr Basket League και έκανε το 1-0 στην σειρά.
Περίπου 2 ώρες πριν από τον αγώνα με το Ρέθυμνο η ΑΕΚ έμαθε ότι δεν θα έχει στην διάθεσή της τον Μάικλ Ντίξον λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Κάποιος λοιπόν έπρεπε να παίξει και για αυτόν. Και αυτός ο κάποιος ήταν ο Ρόκο Λένι Ούκιτς.
O Κροάτης γκαρντ έκανε μία μυθική εμφάνιση, έχασε οριακά το triple-double και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη με 90-78, βοηθώντας την να κάνει το 1-0 στην σειρά του δεύτερου γύρου των playoffs της Stoiximan.gr Basket League
Ο MVP:
Τα είπαμε ήδη. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς τα έκανε όλα. Τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 0 λάθη (!) σε 35 λεπτά συμμετοχής, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ήταν το διάστημα που η ΑΕΚ πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Μαυροειδή, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους εβαλε την “Ένωση” μπροστά στο σκορ με 51-36, χτίζοντας μία διαφορά ασφαλείας. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ούκιτς.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα ριμπάουντ ήταν 55-36 για την ΑΕΚ! Η “Ένωση” στηρίχθηκε στο γεγονός ότι είναι ψηλότερη ομάδα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και δεν γινόταν να χάσει. Άξιο αναφοράς βέβαια είναι και το γεγονός ότι το Ρέθυμνο τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 3 λάθη!
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το παιχνιδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ, που ξέφυγε με 11-2 και 14-4. Το Ρέθυμνο ωστοσο απάντησε με ένα δικό του επιμέρους σκορ 10-2, μειώνοντας σε 16-14, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται με 19-14.
Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18. Η “Ένωση” όμως απάντησε με ένα σερί 6-0, ξεφεύγοντας με 27-18 και αργότερα με 30-21. Το Ρέθυμνο όμως δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τηνΑΕΚ προηγούμενη με 41-34.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να περνάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Μαυροειδή. Με τον Ελληνα σέντερ λοιπόν να δίνει λύσεις, η “Ένωση” άνοιξε την τρίτη περίοδο με ένα επιμερους σκορ 10-2, ξεφεύγοντας με 51-36, με τον Μαυροειδή να είναι υπεύθυνος για τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Ακολούθως ήταν σειρά του Σάκοτα να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 62-46. Το Ρέθυμνο ωστόσο στο τέλος κατάφερε να μειώσει σε 66-54 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
Το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεσή του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας σε 69-61 και 70-62. Δεν έμελλε όμως να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Θα φρόντιζε ο Ούκιτς για αυτό, αφού με συνεχομενα καλάθια στην τέταρτη περίοδο θα κατάφερνε να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας για την ΑΕΚ μέχρι το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-34, 66-54, 90-78
ΑΕΚ: Ούκιτς 24 ( 4 τρ., 9 ρ., 8 ασ.), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεί 5 (1), Μαυροειδής 14 (10 ρ.), Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ 5 (1), Ελονου 4, Σάκοτα 7, Βασιλειάδης 5 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Σκουλίδας.
Ρέθυμνο: Ραζής, Άρνλοντ 14 (1), Φιτζπάτρικ 13 (2), Σάφτενααρ 2, Λέμον 20, Κώττας 1, Χριστοδούλου 8, άλτον 13 (3), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).